Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Remedium na media

dodano 21.11.2007
Remedium na media

Nawoływanie do pozbawienia mediów publicznych abonamentu jest równie szkodliwe, jak niegdysiejszy pomysł PiS, aby je podzielić pomiędzy rządzących i opozycję.


Telewizja Polska jest spółką prawa handlowego. Ponieważ ustawodawca nałożył na nią obowiązek pełnienia misji publicznej, została ona wyposażona w obywatelskie źródło finansowania jakim jest abonament. Dla wielu kontestatorów dzisiejszego programowego kształtu TVP stanowi on podstawowy argument, aby Telewizja Publiczna zrzuciła szaty komercji. Zaprzestała emisji seriali i teleturniejów, zrezygnowała, bądź radykalnie ograniczyła emitowanie reklam. Uzyskane w ten sposób miejsce na antenie trzeba by wypełnić audycjami wypływającymi z szeroko pojętej misji: filmami dokumentalnymi, kinem i programami artystycznymi, społecznymi, edukacyjnymi.

Jakiż byłby efekt takiego zabiegu? Marna do tej pory ściągalność abonamentu sięgnęłaby dna. Typowe usprawiedliwienie osób nie płacących za radio i telewizję zamyka się w sekwencji słów: „nędza, nie ma co oglądać, za co ja mam płacić?”.

O ile szlachetny protest przeciw zawładnięciu TVP przez polityków, a zatem faktycznemu unicestwieniu publicznej funkcji tego medium, jest ze wszech miar godny poparcia, zgoła śmiesznym wydaje się także odwoływanie w tej kwestii do vox populi.

Powoływanie się na gusta ludu i szerokiego audytorium jest zwykłym zabiegiem populistycznym. Pracując nad przywróceniem publicznej funkcji TVP niewiele osiągniemy sięgając po argumenty w rodzaju – „odbierzmy politykom co nasze”. Jeżeli ktokolwiek chce oddać telewizję widzom to niech im zafunduje nieustający festiwal „Isaury” i „Big Brothera”. Tych, którzy jednakowoż oczekują od Telewizji Publicznej czegoś więcej i zapałają świętym oburzeniem, chciałbym ostudzić ripostą, iż społeczność widzów zarządzająca Telewizją musiałaby zapewne działać w sposób demokratyczny. W demokracji jak wiadomo rację ma większość...

„Publiczny” to tyle co służący społeczeństwu, powszechny, dostępny dla wszystkich. To nie oznacza, że schlebiający niskim gustom. Idea „publiczności” dość przejrzyście została ujęta w ustawie o radiofonii i telewizji z 1992 roku.

Zatem „Programy publicznej radiofonii i telewizji powinny:
- kierować się odpowiedzialnością za słowo,
- rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą,
- sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej,
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: ramarion
avatar

O mnie
brak danych
W serwisie od:
20.11.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD ramarion
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje