Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Ateizm – problem psychologiczny człowieka

Autor: WiXa
dodano 10.08.2009
Ateizm – problem psychologiczny człowieka

Esej przedstawia obraz ateistów oraz ich śmieszne moim zdaniem zachowania.


W poniższym eseju przedstawię moje doświadczenia i wnioski związane z polemikami z ateistami. Prawdopodobnie katolicy, którzy będą czytać ten esej spotkają wiele zbieżności ze swoimi odczuciami w tej kwestii, bowiem jest to artykuł oparty na stosunkowo długim okresie zbierania „doświadczenia”. Zobaczmy więc jak ateistów postrzega zwykły katolik.
Na samym początku każdej rozmowy z ateistą rzuca się w oczy niesamowita pewność w ich wyznawane postulaty, dogmaty. Na pytanie „Dlaczego wierzysz w to, że świat jest tylko i wyłącznie materią?” odpowiedź jest co najmniej pusta i absurdalna „Bo to oczywiste!” W dużej większości postulaty głoszone przez ateistów są argumentowane na zasadzie podobnym jak w powyższym przykładzie „tak, bo tak”. Po dłuższej polemice możemy dojść w końcu do wniosku, że rozmowa z naszym oponentem jest niczym więcej jak rzucaniem grochem o ścianę. Być może ma to psychologiczny wymiar błędów logicznych tak często przezeń popełnianych. Bardzo wyraźnie działające na psychikę błędy logiczne :
• arbitralne wnioskowanie - charakteryzuje się przyjmowaniem przez jednostkę postawy arbitra, sędziego, który wie najlepiej, jak jest naprawdę. Nie liczy się z faktami i rzeczywistością. Odwołuje się do swojej racji i przekonania o własnej nieomylności.
Przykład: „Racjonalizm i ateizm to poglądy naukowe i najbardziej obiektywne. Przecież to oczywiste!”
• nadmierna generalizacja polega na przekonaniu, że pojedyncze zdarzenia będą się ciągle powtarzać w przyszłości. Jednostka formułuje ogólny wniosek na bazie jednego, wyizolowanego incydentu lub jednej cechy. Wniosek odnosi do szerokiej klasy sytuacji mających związek ze zdarzeniem lub nie.
Przykład: „Za pomocą tylko tego argumentu możemy uznać, ze teizm jest światopoglądem bezsensownym. ”

Myśląc o ateistach przypomina mi się historia z glonem, którą przytoczył Pan Jan Lewandowski w jednym ze swoich artykułów. Gdzieś na dnie jakiegoś jeziora żył glon, który dostał inteligencję równą ludzkiej i stwierdził, że całym światem jest woda i nie ma nic po za nią. Oczywiście takie myślenie to błąd logiczny fallacy of composition, pretensious i reductive fallacy. Czy nie ma tu analogii z ateizmem?
Co do szydzenia i kpienia z teistów ateiści są naprawdę specyficzna grupą. Gdy spojrzymy na kojonych naszych oponentów i skonfrontujemy ich z niewierzącymi jak ogół z łatwością zauważymy, że wszyscy używają tych samych argumentów oraz haseł służących wyłącznie do kpin.
   Ateizm – problem psychologiczny człowieka - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: WiXa
avatar

Opis z moblo.pl
Dodał(a) plik multimedialny http://patrz.pl?1265...
W serwisie od:
19.12.2006
Dodaj do znajomych
Komunikator:

 
INNE OD WiXa
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje