Zarządzanie zespołem projektowym – rekrutacja, motywowanie, konflikt
dodano 03.09.2009
Skąd wziąć odpowiednich ludzi do pracy w projekcie? Jak zarządzać zespołem projektowym? Jak motywować? Jak radzić sobie z konfliktami? Takie pytania niewątpliwie prędzej czy później postawi sobie każdy kierownik każdego projektu.
Rekrutacja
Zarządzanie ludźmi to zdecydowanie najtrudniejsza część przygody projektowej menedżera. Trzeba się zmagać z brakiem dostępności pracowników, na których nam zależy, z ich udziałem w innych priorytetowych projektach i realizacją bieżących zadań, z brakami w kompetencjach i wiedzy niektórych pracowników, które będą musiały być uzupełniane odpowiednimi szkoleniami, z możliwym brakiem zaangażowania i motywacji osób skierowanych do pracy w projekcie „przymusowo”. Wszystko to komplikuje fakt, że część z tych problemów z zespołem często powstaje zazwyczaj już w czasie, który w harmonogramie projektu był przypisany do realizacji konkretnych zadań. Zestawiając te wszystkie fakty - nawet bez znajomości wyższej matematyki - można stwierdzić, że bez odpowiednio wcześnie przemyślanej i konsekwentnie realizowanej polityki kadrowej kierownik projektu będzie miał ogromne kłopoty z dostarczaniem produktów projektu w wyznaczonym czasie a ryzyko porażki całego przedsięwzięcia, przy braku odpowiedniego zarządzania zespołem, wraz z upływem czasu rośnie w tempie geometrycznym.
Pierwszy wniosek jaki nasuwa się PM’owi na podstawie doświadczeń już po pierwszym większym projekcie (zaangażowany zespół kilkuosobowy) jest następujący: następnym razem nie pożałuję czasu na rekrutację, bo ludzie to podstawa! Ludzie to najważniejszy zasób – to oczywisty truizm, ale nie należy go przestawać powtarzać bo kolejne pokolenia kierowników uczą się tej prawdy od nowa, niestety, uczą się najczęściej w sposób najbardziej kosztowny - na własnych błędach. W każdym projekcie najbardziej kosztowne okazują zwykle się błędy dotyczące ludzi. Aby ograniczyć maksymalnie liczbę tych błędów wszystkie sprawy związane z zarządzaniem ludźmi w projekcie muszą być przez kierownika dogłębnie przemyślane – począwszy od rekrutacji i zatrudniania ludzi, poprzez planowanie ich pracy, motywowanie, rozwiązywanie konfliktów aż po ewentualne zwalnianie pracowników.
Najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w procesie wyboru ludzi do pracy w projekcie to:
1. Nie żałuj czasu na spotkania rekrutacyjne bo ludzie to podstawa każdego projektu.
2. Wybieraj najlepszych, nawet jeśli przez pewien czas będzie ich mniej niż zakładałeś.
3. Wybieraj ludzi z odpowiednim doświadczeniem, tak, żebyś nie musiał ich wszystkiego uczyć lub wysyłać na szkolenia (bo to zabiera bardzo dużo czasu, którego będzie ci bardzo brakować przed końcem projektu).
Zarządzanie zespołem projektowym – rekrutacja, motywowanie, konflikt - zobacz źródło
wróc do artykułów