Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zarządzanie zespołem projektowym – rekrutacja, motywowanie, konflikt
dodano 03.09.2009
Skąd wziąć odpowiednich ludzi do pracy w projekcie? Jak zarządzać zespołem projektowym? Jak motywować? Jak radzić sobie z konfliktami? Takie pytania niewątpliwie prędzej czy później postawi sobie każdy kierownik każdego projektu.
Z perspektywy powodzenia lub niepowodzenia projektu czas poświęcony na rekrutację ludzi do zespołu jest najlepszą inwestycją jaką może zrobić kierownik projektu. Pracę należy rozpocząć od przemyślenia zadań jakie są do wykonania pod kątem koniecznych i pożądanych kompetencji osób, które te zadania będą realizować. Aby nie zastanawiać się nad tym czy dana osoba pasuje do zespołu czy nie dopiero w trakcie rozmowy rekrutacyjnej należy wcześniej przygotować profile kompetencji dla poszczególnych grup lub nawet dla poszczególnych osób, które będą realizowały konkretne grupy zadań. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie jednolitego zestawu pytań dla wszystkich kandydatów i na bieżąco punktowanie (ocenianie) uzyskanych odpowiedzi. Ten sposób bardzo uprości dokonanie wyboru, kiedy po spotkaniach z kilkoma lub kilkunastoma osobami ich dane, poglądy, umiejętności i odpowiedzi zaczną się osobie rekrutującej po prostu mieszać i mylić. Z tych samych powodów konieczne jest także wykonanie podsumowania po każdym spotkaniu z kandydatem do pracy.
Motywowanie
Technokratyczne podejście do zarządzania ludźmi polegające na prostym zlecaniu pracy, wyznaczaniu terminów i odbiorze efektów / produktów generalnie sprawdza się w niewielu przypadkach i to raczej dla prostych zadań. Jest to podejście szczególnie ryzykowne podczas prowadzenia projektów. W znanym i stabilnym środowisku, kiedy praca wykonywana jest na podstawie jasnej procedury lub polega na sprecyzowanym udziale w procesie może zdarzyć się sytuacja (choć nie jest to reguła), w której kierownik jest „superspecjalistą” posiadającym większą wiedzę i doświadczenie niż każdy z członków jego zespołu. W projektach – takie sytuacje są rzadkością. Zespoły są budowane interdyscyplinarnie do rozwiązania jednego lub kilku konkretnych problemów, z którymi całościowo prawdopodobnie nikt w danej organizacji się jeszcze nie zmierzył. Materia jest nowa, nie ma wytyczonych ścieżek i kierownik – choćby najbardziej doświadczony - również nie zna wszystkich odpowiedzi. Oznacza to, że PM musi oprzeć się na wiedzy, doświadczeniu i kreatywności wielu ludzi. I co równie ważne ludzie ci muszą chcieć się tym wszystkim dzielić, muszą chcieć się angażować, muszą chcieć brać odpowiedzialność nie tylko za to co sami robią ale też za wyniki całego zespołu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW