Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Łysienie
dodano 01.09.2010
Twoim problemem są wypadające włosy? Nie wiesz, w jaki sposób się z tym kłopotem uporać? Poznaj przyczynę łysienia, a następnie zastosuj odpowiednią metodę.
Dzięki temu zapomnisz o tym, że twoich włosów zaczyna stopniowo ubywać. Wypowiedz wojnę łysieniu!
Dlaczego łysiejemy?
Wypadania włosów nie należy mylić ze wzmożoną ich utratą. Wypadanie włosów jest bowiem procesem jak najbardziej naturalny. Włosy wypadają, ponieważ przychodzi na nie kres – zgodnie z cykliczną fazą wzrostu. Faza anagenu (intensywny wzrost włosa) trwać może nawet do siedmiu lat. Po tym okresie następuje faza katagenowa, podczas której mieszki włosowe ulegają degradacji. Następnie włosy przechodzą w fazę spoczynku. Wypadają jednak dopiero wtedy, gdy kolejne włosy wejdą w fazę anagenu – czyli powstanie trzon nowego włosa. I taki proces jest zupełnie naturalny. Jeżeli na poduszce, szczotce czy wannie zauważymy pojedyncze włosy, wówczas nie ma podstaw do niepokoju.
O wzmożonym wypadaniu włosów mówimy wówczas, gdy włosów zaczyna nam ubywać w ilości większej niż sto. Co prawda nikt nie każe nam ich skrupulatnie liczyć, ale to widać „na oko”. Włosy, które wypadają garściami, mogą być powodem do obaw. Wówczas należy przyjrzeć się sobie i zastanowić nad przyczynami, ponieważ łysienie może mieć kilka odmian i może być spowodowane wieloma czynnikami.
Po pierwsze – wzmożone wypadanie włosów może być sygnałem niewłaściwego odżywiania się. Jeżeli w naszym codziennym jadłospisie brakuje witamin i składników mineralnych, nasz organizm to zasygnalizuje, „wypuszczając” włosy. Wówczas należy uzupełnić niedobory tych składników. Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E czy witaminę A. Ze składników mineralnych nie powinno zabraknąć cynku, żelaza oraz miedzi. Najlepszym źródłem tych składników są oczywiście „świeże” produkty spożywcze. Jednakże można wspomóc się także stosowaniem gotowych suplementów diety. Trzeba jednak uważać, by nie przedobrzyć. Bowiem i nadmiar tychże składników może powodować wypadanie włosów.
Łysieć można również na skutek zatruć toksycznymi substancjami chemicznymi. Do całkowitego wyłysienia może dojść w wyniku zatruć talem, arsenem albo rtęcią. Włosy nie muszą wypaść od razu, ale nawet po kilkunastu dniach. Priorytetem powinno być jednak ratowanie życia osoby, która spożyła trujące środki. Dopiero potem można zająć się „ochroną” włosów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW