Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Łysienie
dodano 01.09.2010
Twoim problemem są wypadające włosy? Nie wiesz, w jaki sposób się z tym kłopotem uporać? Poznaj przyczynę łysienia, a następnie zastosuj odpowiednią metodę.
Wzmożone wypadanie włosów może być również wynikiem ich nieprawidłowej pielęgnacji. Czupryna może przerzedzać się na skutek zbyt mocnego przesuszenia włosów (pod wpływem słońca, wiatru, gorącego strumienia suszarki, prostownicy czy lokówko-suszarki). Również farbowanie, trwała ondulacja czy stosowanie w nadmiarze kosmetyków do stylizacji może rzutować na kondycję włosów. Podobnie jest z uczesaniem Fryzury, które mocno ściskają włosy (tak zwany „koński ogon” albo koki) również mogą powodować ich osłabienie, w efekcie czego będą wypadać.
Istnieje jeszcze łysienie polekowe, które – jak sama nazwa wskazuje – może nastąpić pod wpływem stosowania niektórych leków.
I wreszcie mamy do czynienia z łysieniem spowodowanym androgenami, czyli męskimi hormonami płciowymi. Mieszki włosowe pod wpływem androgenów ulegają osłabieniu. Jednak nie oznacza to, że „zwykły” testosteron może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Okazuje się bowiem, że za osłabienie mieszków włosowych odpowiada dihydrotestosteron (DHT). Jest to hormon, który powstaje z przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy. Hormon ma niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. Z osłabionych cebulek zaczynają powstawać coraz to słabsze i cieńsze włosy, które w końcu wypadają. Niektóre osoby mają również do czynienia z łysieniem plackowatym. Charakterystyczne dla łysienia tego typu może być powstawanie placków. Przyczyna nie została do końca poznana, aczkolwiek przypuszcza się, że ma ona związek z zaburzeniami układu autoimmunologicznego.
Jak pozbyć się łysienia?
Walka z łysieniem jest możliwa. Jednak trzeba liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach (na przykład w przypadku łysienia androgenowego) niektóre leki należy stosować systematycznie.
Najmniej kłopotu mają kobiety, które cierpią z powodu łysienia poporodowego. Włosy zaczynają bowiem odrastać samoistnie, nie trzeba więc stosować żadnych „wspomagaczy”.
Problemu nie powinno być również w przypadku zwalczania łysienia spowodowanego niewłaściwym uczesaniem czy pielęgnacją włosów. Wystarczy wyeliminować czynnik, który przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów.
Ale na przykład z łysieniem androgenowym wcale tak łatwo nam nie pójdzie. Tutaj musimy zastosować odpowiednie leki. Dobrze sprawdzą się specyfiki, które zawierają substancje należące do grupy inhibitorów DHT – a dokładniej mówiąc reakcji katalitycznej prowadzącej do powstawania dihydrotestosteronu. Warto zaopatrzyć się w preparaty, które zawierają fina steryd, minoxidil, cynk, witaminę z grupy B, wyciąg z palmy sabałowej czy wyciąg z pestek winogron. Wszystkie te substancje skutecznie przeciwdziałają łysieniu i stymulują porost włosów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW