Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Poeci Białoruscy w Gdańsku
dodano 19.06.2008
Wieczór Autorski Poetów Białoruskich odbędzie sie dziś o godzinie 17:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Na spotkanie zapraszają Polski i Białoruski Pen Club.
Podczas spotkania wysłuchamy wierszy Uładzimiera Arłoŭ, nominowanego do nagrody Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności", Andreja Chadanowicza i Uładzimira Niaklajewa.
W spotkaniu wezmą również udział Lawon Barszczeŭski i Adam Pomorski - redaktorzy Antologii Poezji Białoruskiej od XV do XX wieku zatytułowanej "Nie chyliłem karku przed mocą" oraz "Suplementu poetyckiego ze współczesnej liryki białoruskiej". Spotkanie poprowadzi Krystyna Chwin.
Poeci biorący udział w spotkaniu reprezentują trzy generacje twórców:
Uładzimir Niaklajew (1946)
Jeden z najzdolniejszych przedstawicieli tradycyjnego nurtu we współczesnej poezji białoruskiego Odrodzenia. Urodził się w Smorgoniach na Grodzieńszczyźnie. Studiował w Instytucie Literackim w Moskwie, ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Mińsku. Pracował w telewizji i w redakcjach różnych periodyków, był redaktorem naczelnym czasopisma "Krynica" propagującego powrót do białoruszczyzny. W latach 1997-1998 redagował tygodnik "Litaratura i Mastactwa" we współpracy z ośrodkami postkomsomolskimi, lojalnymi wobec reżimu Łukaszenki. W latach 1998-2000 był prezesem Związku Pisarzy Białoruskich. Po definitywnym zerwaniu stosunków z władzą w 1999 roku wyjechał do Polski, później przeniósł się do Finlandii, gdzie mieszkał do 2004 roku. Po powrocie do kraju został wybrany prezesem Białoruskiego PEN Clubu. Wydał zbiory poezji "Adkryćcio", 1976; "Wynachodcy wiatroŭ", 1979; "Znak achowy", 1983; "Naskroź", 1985; "Hałubinaja poszta", 1987; "Proszcza", 1996; "Tak", 2004. Tworzy również prozę (powieści "Wieża", 1988; "Łabuch", 2003) i publicystykę. Uczestniczy w akcjach wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. W 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego.
Uładzimier Arłoŭ (1953)
Jeden z najpopularniejszych dziś na Białorusi prozaików, znany też jako eseista i poeta. Studiował historię na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. W latach studenckich współredagował samizdatowskie czasopismo "Miławica". 1976-1988 pracował w Nowopołocku, głównie jako dziennikarz. Kierował tam głośnym na Białorusi kółkiem literackim "Krynicy". Pierwszy tom prozy "Dobry dzień", maja Szypszyna wydał w Mińsku 1986. Już jako redaktor mińskiego wydawnictwa "Mastackaja Litaratura" był 1989 jednym z założycieli opozycyjnego Białoruskiego Frontu Narodowego "Adradżeńnie". Od 1989 należy do Zarządu Białoruskiego PEN Clubu; jest również członkiem Zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW