Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Martin Fisher - Praga, Stalin i sztuka
dodano 05.02.2008
” W połowie lat dziewięćdziesiątych jeździłem na legendarnym Stalinie, kiedy jeszcze murki były ostre i nowe a lokalna ekipa deskorolkowców nie miała pojęcia o tym, że skateboarding był i może być czymś więcej niż tylko dobrą zabawą
Nie znam ekipy deskorolkowej, która w czasie wakacji nie wybiera się do Pragi, żeby pojeździć na legendarnej miejscówce jaką z pewnością jest “Stalin”. Można powiedzieć że dla przeciętnego deskorolkowca Praga = Stalin a nocleg = Strachov, czyli kultowe akademiki położone na wzgórzach tego miasta. Praga to miasto arcyklimatyczne. Czuć w nim ducha historii, zarówno tego sprzed kilku dekad reprezentowanego przez mistrzowską miejscówkę na cześć wodza jak i tego sprzed kilkuset lat który drzemie w starej części miasta. Właśnie tam wychowywał się i śmigał na desce Martin Fischer, artysta, który ma ogromny wpływ na wizerunek i oprawę graficzna jednej z największych imprez deskorolkowych w Europie - Mystic Sk8 Cup.
” W połowie lat dziewięćdziesiątych jeździłem na legendarnym Stalinie, kiedy jeszcze murki były ostre i nowe a lokalna ekipa deskorolkowców nie miała pojęcia o tym, że skateboarding był i może być czymś więcej niż tylko dobrą zabawą”. - Martin Fischer
Dla Martina Fischera tym “czymś” w skateboardingu jest sztuka a jego grafiki i ilustracje pełnymi garściami czerpią inspirację z środowiska w jakim dorastał, gdzie deskorolka i postkomunistyczna rzeczywistość koegzystowały w najlepsze.
Po zakończeniu studiów Martin przez kilka lat prowadził sklep Stereo com. W tym samym czasie rozpoczęła się współpraca między nim a organizatorami Mystic Sk8 Cup. Mniej więcej od pięciu lat to on kreuje wizerunek jednego z największych deskorolkowych wydarzeń w Europie, tak zwanego “Mistika”. Sama strona internetowa tych zawodów jest wykonana w oparciu o jego projekt, a większość plakatów zapowiadających tą imprezę jest autorstwa tego pana.
Martin Fischer “wkręcił się” także do ekipy artystów współpracujących i tworzących dla Volcom’a i na ich oficjalnej stronie można zobaczyć część jego prac. Poza tym, dzięki współpracy z Volcom, w Hosegor we Francji została otwarta wystawa jego prac zatytułowana “The Unfinished Dreams”, która potem podróżowała po Europie przy okazji artystycznego tour’u “Volcom Unstable show”. Artystyczna część załogi Volcoma przemierzała Stary Kontynent i w wybranych skateshopach prezentowała swoje prace. Poza Martinem Fischerem w ekipie znaleźli się także Ozzy Wright, Ben Brough, Pierre Marre, których próbkę twórczości możecie zobaczyć na stronie Volcom’a.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW