Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Sprzęt w akwarium
dodano 14.06.2009
Jak wszyscy wiemy sprzęt w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Pomaga on utrzymać odpowiednie warunki potrzebne do prawidłowego rozwoju ryb i roślin.
Jakie akwarium ?
Tutaj istnieje zasada - im większe tym lepiej. Większe akwarium pozwala na łatwiejsze utrzymanie stałych parametrów wody i daje więcej możliwości co do aranżacji i obsady. Dla początkujących poleca się akwaria o pojemności około 100 litrów.
Na rynku dostępne są akwaria w kształcie fali, sześciokąta, z łamanymi szybami, z giętymi szybami, profilowane czy też standardowe – proste. Wybieramy spośród nich te najbardziej praktyczne, pasujące do pomieszczenia, ale przede wszystkim spełniające wymagania ryb, które mamy zamiar w nim hodować. Ryby o smukłej sylwetce potrzebują zbiornika długiego, z dużą ilością miejsca do pływania. Inne potrzeby mają ryby o wysokim ciele, które najlepiej czują się w zbiorniku wysokim, nie koniecznie długim. Dla niektórych gatunków, szczególnie tych terytorialnych, ważna jest duża powierzchnia dna.
Rynek dysponuje paroma odmianami szkła. Dwie najpopularniejsze odmiany to float oraz Pilkington Opti White. Szkła float charakteryzują się niską ceną, przekłamują troszkę kolorystycznie to co znajduje się w akwarium, ponieważ mają one barwę zielonkawą. Szkła Opti White są droższe, ale mają doskonałą przejrzystość.
Akwaria możemy podzielić ze względu na sposób ich wykonania:
klejone - szyby klejone są ze sobą za pomocą klejów silikonowo kauczukowych, tworząc zwartą konstrukcję; najbardziej popularne;
obramowane całkowicie - gdzie szyby są przyklejone do metalowej ramy przy każdej krawędzi zbiornika; rama taka najczęściej wykonana jest z aluminium;
obramowane częściowo - metalowa rama znajduje się na górze i na dole akwarium;
jednolite szklane - cechują się małymi rozmiarami ze względu na możliwość pękania, stosowane tylko jako akwaria dla narybku lub hodowli żywego pokarmu;
Akwaria mogą być:
odkryte - zbiorniki bez zastosowania pokrywy z całkowicie wolną powierzchnią wody i oświetleniem zawieszonym powyżej. Mają szczególne zastosowanie przy hodowli roślin wyrastających powyżej lustra wody (i tam kwitnących). Wadą jest brudzenie się wody (np. kurz) i szybkie parowanie. Wymagają uzupełniania ubytków wody w zbiorniku.
pół nakryte - zbiorniki bez zastosowania pokrywy, zakryte od góry elementami z szyby lub plexi i oświetleniem zawieszonym powyżej. Są przydatne do obserwacji ryb i roślin od góry. Wadą jest szybkie parowanie zbiornika, wymagają uzupełniania ubytków wody w zbiorniku.
zakryte pokrywą z zamontowanym oświetleniem - uniemożliwiają obserwację ryb i roślin od góry zbiornika, ale chronią wodę przed zabrudzeniem i zmniejszają jej parowanie. Są przydatne przy hodowli ryb mających tendencję do wyskakiwania z akwarium.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW