Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Sprzęt w akwarium
dodano 14.06.2009
Jak wszyscy wiemy sprzęt w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Pomaga on utrzymać odpowiednie warunki potrzebne do prawidłowego rozwoju ryb i roślin.
Najczęściej stosuje się świetlówki (T5 i T8). Jednym z parametrów świetlówek jest temperatura barwowa wyrażana w stopniach Kelvina (K).
Temperatura barwowa jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła, np.:
2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
4000 K - barwa biała
5000 K - barwa chłodnobiała
5500 K - barwa dzienna
Oświetlenie o temperaturze barwowej 4000 K imituje w akwarium światło naturalne. Do ogólnych zastosowań możemy użyć świetlówek o temperaturze barwowej 4000 - 6500 K. Z kolei do akwariów roślinnych używa się źródeł światła o temperaturze z zakresu 6000 - 10000 K.
Innym parametrem charakteryzującym świetlówki jest współczynnik oddawania kolorów Ra. Wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 (dla światła monochromatycznego) do 100 (dla światła białego). Określa jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddane (Wikipedia). Generalnie świetlówki przeznaczone do akwarium powinny mieć co najmniej 80 Ra.
Oświetlenie mocujemy do wcześniej zakupionej przez nas pokrywy akwarium. Do najbardziej znanych firm produkujących świetlówki akwarystyczne zalicza się Hagen, Sylvania, Philips, Arcadia. Każda firma posiada w asortymencie różne rodzaje świetlówek i stosując określone ich kombinacje uzyskujemy światło odpowiednie dla naszego akwarium.
Aby zapewnić rybom warunki w miarę zbliżone do naturalnych, należy oświetlać zbiornik przez około dwanaście godzin (tyle czasu trwa tropikalny dzień). Do regulacji czasu oświetlania można wykorzystać programowalny elektroniczny wyłącznik czasowy - jest to rozwiązanie bardzo pożądane. W przypadku gdy mamy możliwość sterowania kilkoma lampami, dobrze jest zasymulować wschód i zachód słońca tzn. rano włączyć połowę światła, po około jednej godzinie pozostałą część, wieczorem analogicznie wyłączać stopniowo. Takie działanie nie powoduje oślepienia ryb nagłym włączeniem światła i jest wskazane szczególnie dla zbiorników stojących poza źródłem światła dziennego (w ciemnościach nie rozjaśnionych początkiem dnia).
Przy wyborze konkretnego sprzętu należy zapoznać się z opiniami doświadczonych akwarystów. Forum akwarystyczne lub dobry serwis akwarystyczny to miejsca, gdzie znajdziemy potrzebne informacje.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW