Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Racjonalny trening kluczem do sukcesu
dodano 06.05.2009
Citius Altius Fortius – szybciej, wyżej, mocniej, ta maksyma przyświecała wszystkim antycznym olimpiadom, jednak czy można „podkręcać” własny organizm i wymagać od niego coraz więcej bez odpowiedniego zaplecza jakim jest dobry sen i dobra dieta?
Ilu z Was przelewa hektolitry potu na siłowni, walczy zawzięcie z żelastwem i czeka nieustannie na przyrosty siły i masy, które mimo coraz ostrzejszego treningu są coraz mniejsze aż w końcu w ogóle nie nadchodzą.
Nie ważne czy zaczynasz dopiero swój bój z jakimkolwiek sportem czy też już możesz pochwalić się paroma latami doświadczenia w danej dziedzinie – prawidłowość pozostaje ta sama – sam trening jest tylko bodźcem, nasze rekordy powstają w momencie kiedy opuszczamy salę gimnastyczną bądź schodzimy z bieżni. Jak wiele osób zapomina wtedy o dostarczeniu naszemu organizmowi odpowiedniego pożywienia, w którym znajdzie się właściwy bilans białka, węglowodanów i tłuszczy. Bo to właśnie zbilansowana dieta, sen i zabezpieczenie naszych mięśni przed zgubnym działaniem katabolicznym są podstawowym filarem naszego rozwoju.
Najważniejsze aby w Naszej diecie znalazło się miejsce i na białko i na węglowodany, owoce i warzywa, jak też i na niewielką ilości tłuszczy pochodzenia zwierzęcego oraz przede wszystkim i tych nie nasyconych.
Chciałbyś zwiększyć masę ciała - wydawałoby się nic prostszego tylko zwiększyć ilość przyjmowanego pożywienia. Ważne abyś zjadał ok. 5 posiłków w ciągu dnia w mniej więcej 2 – 3 godz. odstępach. Istotne abyś się nie obiadał, więc porcje powinny być o wyważonej objętości – chodzi tu o ciągły, równomierny przypływ paliwa dla organizmu.
Na wyciągnięcie ręki jest cała gama produktów wysoko białkowych jak: serek wiejski w kubeczku, twaróg, tuńczyk z puszki (w sosie własnym) – z którymi nie ma większego problemy z przygotowaniem, czy też soja albo mięso z kurczaka.
Ważne aby trzymać się zasady że ok. 2 godz. przed ćwiczeniem zjadamy dobry posiłek oparty na węglowodanach (kasza, ryż) z np. piersią z kurczaka, a po treningu posiłek gdzie proporcje są odwrotne, przy czym od razu po treningu spożywasz węglowodany (banan, starte jabłka) a potem – jak to mawia Robert Makłowicz – słuszną porcję białka.
Uprawiając systematyczny sport wprowadzamy nasz organizm na wyższe obroty, przez co potrzebuje on dodatkowego źródła "paliwa" - carbo które jest tu strzałem w dziesiątkę. Są to najzwyklejsze w świecie węglowodany, które są podane w przystępnej, skondensowanej formie - potrzebne do zwiększenia wytrzymałości organizmu przed treningiem oraz zapobiegające katabolizmowi mięśni i zwiększające regeneracje organizmu po treningu. Dla przykładu podam że równie dobrze można by zjadać 100 g ryżu przed i po treningu ale musielibyśmy się liczyć z uciążliwością jaką jest jego spożycie czy też ociężałością po jego zjedzeniu - a tak mamy wszystko co najlepsze, podane na tacy w przystępnej i co ważne płynnej łatwo wchłanialnej formie.
Nie jest to preparat wybitnie drogi, wręcz przeciwnie jest jednym z tańszych, co między innymi powinno uczynić go jednym z podstawowych suplementów przez Ciebie stosowanych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW