Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Genialni idioci
dodano 25.07.2009
Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że można być genialnym idiotą i nie jest to paradoks dotyczący żadnej z gwiazd naszej sceny politycznej?
Buszując po internecie często nie mamy jakiegoś określonego celu. Zaglądamy to tu, to tam, gapiąc się w monitor. Jedni szukają sensacji, skandali lub plotek, więc prędzej czy później trafiają na coś w rodzaju ''pudelka''. Drudzy oglądają namiętnie pornole, a jeszcze inni tacy jak ja szukają czegoś nietuzinkowego.
Otóz ja lubuję się w przenikaniu wgłąb ludzkiego umysłu. Ta skomplikowana materia wciąż kryje przed nami tyle tajemnic, które wprawiają w osłupienie najtęzsze głowy tego świata. Mimo tak nowoczesnej techniki, którą owe głowy dysponują, nie da się wyjasnić wszystkich zjawisk do końca. Są przypuszczenia, hipotezy, ale nie ma pewnej odpowiedzi, rozwiewającej wszystkie domniemania.
Podczas mojego ostatniego zaspokojania intelektualnego hedonizmu trafiłem na zespół sawanta. Z francuskiego savant znaczy uczony. W psychiatrii ten zespół opisuje osobę z jednej strony upośledzoną, np. autystycznie, a z drugiej obdarzoną genialnymi umiejętnościami i w niemal każdym przypadku - doskonałą pamięcią. Ta sprzeczność jest tak intrygująca, że nie pozwala przejśc obok tego problemu obojętnie. Właśnie. Czy to jest problem? Może tą przypadłość należy uznać specjalnym darem?
Przypadki sawantyzmu opisywane są od ponad dwustu lat. Z reguły jest on kojarzony z autyzmem(1 na 10 przypadków) lub z niedorozwojem umysłowym(1 na 2 tys. przypadków). Według naukowców przyczyną zespołu jest dysfunkcja lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej między innymi za logiczne myślenie, w wyniu której prawa pólkula kompensuje je i wywodące się z niej zdolności dominują. Są to z reguły zdolności artystyczne( muzyczne, plastyczne, np malarstwo czy rzeźba). Sawanci potrafią pieknie grać z pamięci na instrumentach, a w szczegołności na fortepianie. Wystarczy im kilka sekund żeby obejrzeć obiekt, a później odzwierciedlić go idealnie na płótnie, bądź też wyrzeźbić.
Rzadko trafiaja się sawanci z darem językowym. A jeśli już go mają, to potrafią nauczyć się języka w klika dni, lecz zwykle bez zrozumienia( tzw. adhezja werbalna).
Dowodem na powyższe przypadki są badania pneumoencefalograficzne mózgu z roku 1975, polegająca na wstrzyknięciu powietrza do płynu rdzeniowo - mózgowego, a następnie wykonania zdjęć rentgenowskich. W późniejszych latach dowiedziono, że sawantyzmem moga zostać dotknięte osoby z otępieniem czołowo - skroniowym.
W latach 90 w USA wykonano eksperymenty mające na celu wywołanie sztucznych zdoloności typowych dla sawantów za pomocą pola magnetycznego. Zastosowano metodę przezczaszkowej powtarzalnej stymulacji magnetycznej, w wyniku której zaobserwowano nabycie przez badanych umiejętności typowych dla sawantów: szybkiego zapamiętywania, błyskawicznego liczenia, czy zdolności artystycznych. Jednak efekty ustąpiły kilka godzin po zakończeniu stymulacji. Warto zaznaczyć, że wyniki tych badań nie zostały opublikowane do dnia dzisiejszego. Zresztą kto chciałby się dzielić taką wiedzą? Wystarczy ruszyć trochę wyobraźnią żeby uzmysłowić sobie jakie korzyści moga płynąć z tytułu ujarzmienia ludzkiego umysłu, ale też jakie zagrożenia. Tego typu insynuacje to gratka dla fanów science fiction, o czym nie zapomnieli hollywoodzcy reżyserzy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW