Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Śpij dobrze...
dodano 19.06.2008
Zdrowy, dobry sen działa na człowieka jak lekarstwo i najlepszy kosmetyk. Pozwala odpocząć, zregenerować siły, nabrać dystansu do wielu spraw. Co zrobić, by co wieczór otulał nas niczym miękki koc?
Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy śpimy, uspokaja się rytm serca, normuje ciśnienie, oddech staje się równomierny i głębszy. Wtedy też wydzielany jest w organizmie hormon wzrostu, który powoduje nie tylko rośnięcie (u dzieci i młodzieży), ale i odnowę tkanek. Nocą odpoczywają również nasze oczy - ciemność jest im potrzebna do przemiany witaminy A w niezbędny do widzenia retinol. Ponieważ tlen lepiej dociera do tkanek, cera po dobrze przespanej nocy jest promienna, różowa. Podczas czuwania w systemie nerwowym gromadzą się substancje powodujące zasypianie - pozbywamy się ich właśnie podczas snu.
Każdy z nas jest inny i potrzebujemy różnej ilości snu. Dopiero co narodzone niemowlę śpi nawet przez 2 godziny na dobę. Nastolatek potrzebuje przeciętnie 8-10 godzin snu, osoby powyżej 20. roku życia - 6-8. Z czasem zapotrzebowanie na sen spada i w średnim wieku wynosi około 5-7 godzin. Emeryci śpią często niewiele, blisko 4-5 godzin, a resztę nocy wypełniają im drzemki. Różny jest też okres naszej najwyższej aktywności umysłowej, dlatego dzieli się ludzi na "sowy" i "skowronki". Sowy najlepiej funkcjonują wieczorem i nocą - wtedy mają najlepsze pomysły, zdolność koncentracji i zapał do pracy. Skowronek pada wówczas z nóg - lepiej, by położył się spać, wstał o piątej rano i nadrobił zaległości. Sowy to najczęściej ekstrawertycy (osoby uzewnętrzniające swoje emocje), skowronkami są zwykle introwertycy chowający w głębi duszy wszelkie czucia. Skłonność do pracy w nocy lub wstawania o świcie jest w nas zakodowana i lepiej z nią nie walczyć, ale dostosować się do niej i zapewnić sobie odpowiednią liczbę godzin snu.
Skoro sen jest nam potrzebny do życia, jego zaburzenia muszą - prędzej czy później - odbić się na naszym zdrowiu. Brak snu powoduje obniżenie odporności i większą podatność na infekcje. Jest też jedną z przyczyn choroby niedokrwiennej serca i zawałów. Napędza błędne koło nerwic i depresji - choć są one powodem bezsenności, z czasem stają się także jej skutkiem. Osoby, które śpią 6 lub mniej godzin na dobę, mogą gorzej funkcjonować. Po kilkunastu zarwanych nocach (ok. 4 godzin snu) zachowujemy się, jakbyśmy nie spali trzy doby z kolei. Po 17 godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Ponad połowa kolizji drogowych jest skutkiem niewyspania kierowcy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW