Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
10 na dzień dzisiejszy. cz I
dodano 20.04.2008
Rozważania na temat dzisiejszego świata, życia codziennego każdego z nas, zagrożeń, nadziei, zajmują nam niewątpliwie w sposób bezpośredni lub pośredni (poprzez ukryte w wieloznacznościach) dużą część aktywnego umysłowo życia.
Czasem wynika to z braku czasu na dogłębną analizę, czasem z braku dostatecznej ilości wiedzy na dany temat, czasem po prostu te pytania przerastają możliwości intelektualne pytającego, a najczęściej na pytania te nie ma po prostu jednoznacznej odpowiedzi. Do tej kategorii należy niewątpliwie większość pytań dotyczących Boga, wiary, moralności i wielu innych, zbliżonych do tych zagadnień, pytań.
W felietonie tym nie uda się, niestety, (z wiadomych względów) znaleźć odpowiedzi na wszelkie te pytania, lecz poprzez luźne rozważania chcę spróbować poszukać innej drogi w dążeniu do uzyskania „prawdy”. Dla ułatwienia czytelnikowi jak i samemu sobie zachowania zwięzłości myśli podzieliłem go na rozdziały nieodłącznie związane z podstawowymi kanonami wiary tj. PRZYKAZANIAMI. Każdy z nich zawiera spojrzenie na to kolejne przykazanie z punktu widzenia niesionych przezeń treści jak również próbuje odpowiadać na pytania, jak przystaje ono i jak jest w dniu dzisiejszym postrzegane i wypełniane.
Felieton niniejszy nie ma ambicji być poważną rozprawą filozoficzną. Ze względu na chęć dotarcia do szerokiego spektrum czytelników autor stosuje czasem duże uproszczenia lub przytacza przykłady, które z punktu widzenia filozofa mogą wydawać się trywialne, jednakże przekonanie, że niektórym czytelnikom ułatwi to przyswojenie myśli czy też intencji autora zostały one w nim zamieszczone.
Może po przeczytaniu i po własnym przemyśleniu zawartych tu myśli, czytelnik łatwiej znajdzie swoje własne odpowiedzi, może łatwiej mu będzie zrozumieć i zaakceptować „otaczające go życie” a może po prostu skłoni go ona tylko do chwili analizy nad własnym życiem. Każde z tych rozwiązań będzie znaczyło, że czas nie był przez autora straconym.
Kanony wiary
Jeżeli chcemy się różnić od takiego „trwania” jakie reprezentuje np. kamień, woda, wiatr, musimy kierować się czymś więcej niż tylko chęcią przeżycia jak największej ilości dni zaspokojeni w swoich podstawowych potrzebach. Tym, co nas różni od wymienionych poprzednio istnień jest „wolna wola”. Co prawda może ktoś stwierdzić, że i one mają swego rodzaju „wolną wolę” – wszak wiatr może wiać w dowolną wybraną przez siebie stronę, woda również ma wiele możliwości zachowań, a i od kamienia zależy wola leżenia w tym właśnie miejscu. Na wszystkie one jednak ktoś lub coś musi lub może wpłynąć by zmienić ich istnienie. By powstał wiatr musi istnieć np. różnica temperatur, by wiał w konkretnym kierunku musi istnieć różnica ciśnień itd. Człowiek co prawda nie jest wolny od różnych wpływów, a dokładniej jego zachowanie jest w zasadzie w całości związane z pośrednimi lub bezpośrednimi wpływami czynników zewnętrznych ale jednak w założeniu i w swoim istnieniu jako takim jest wyposażony w całkowicie wolną wolę. Pozwala mu ona na podejmowanie decyzji niezależnych od innych osobników tego samego gatunku jak również niezależnie od wszystkich zewnętrznych zjawisk z którymi może się spotkać. Inną sprawą jest czy podjęte decyzje będą miały właściwy sens z punktu widzenia innych, czy z przyczyn związanych z ogólnie pojętym dobrem jednostki – to już inna sprawa, niepodważalnym pozostaje, że wolną wolę mamy czy chcemy tego czy nie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW