Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
"Life coaching wsparciem w rozwoju osobistym"
dodano 10.02.2010
Life coaching możemy zdefiniować jako proces pomagania ludziom w osiąganiu ich osobistych celów. Podobnie jak coaching zmiany, life coaching obejmuje wsparcie w skutecznym radzeniu sobie z różnymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania.
Pomimo pewnego szumu, który powstał wokół coachingu, znajomość tematu oraz świadomość możliwości jakie niesie za sobą proces coachingu nie jest nadal wystarczająca. Celem tego artykułu jest przybliżenie tematyki life coachingu.
Czym jest life coaching?
Life coaching możemy zdefiniować jako proces pomagania ludziom w osiąganiu ich osobistych celów. Podobnie jak coaching zmiany, life coaching obejmuje wsparcie w skutecznym radzeniu sobie z różnymi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania, które napotykamy przechodząc z jednej fazy życia do następnej. Część klientów przedstawia konkretne zagadnienia, które chcieliby przepracować np. „chcę lepiej panować nad swoimi emocjami”, „chce być bardziej zmotywowany”, „jestem wypalony, chcę to zmienić”, „chcę być bardziej pewny siebie” itp. Na drugim biegunie spotkać możemy klientów, którzy gdzieś w środku pragną zmiany, poszukują równowagi w życiu jednak na dzień dzisiejszy nie są w stanie określić, czego konkretnie ma ona dotyczyć. Takie osoby najczęściej pytają „w czym coaching może mi pomóc?”. Prostym, aczkolwiek skutecznym narzędziem pomocnym w przyjrzeniu się obecnej sytuacji „z lotu ptaka”, wykorzystywanym na samym początku procesu coachingu może być „Koło życia” [1]. Jest to prosty formularz, którego wypełnienie zajmuje raptem kilka minut, oferując w zamian graficzny obraz naszego życia. Całość polega na zadaniu sobie pytania: jaki jest stopień (w skali od 1 do 10) mojego zadowolenia, w każdym z przykładowych obszarów:
• Standard życia
• Rozrywka i rekreacja
• Rozwój osobisty
• Rodzina
• Przyjaciele
• Zdrowie
• Finanse
• Życie zawodowe
Odpowiedzi należy podawać natychmiast, bez roztrząsania danego aspektu. Wyniki prezentowane są najczęściej w formie koła podzielonego na wspomniane wcześniej obszary z zaznaczonym polem odpowiadającym poziomowi zadowolenia.
Pojedyncze badanie służy do określenia obecnej sytuacji, dlatego zaleca się powtarzanie całej procedury np. raz w miesiącu by przyjrzeć się długotrwałym trendom. Wynik takiej analizy pomaga w ustaleniu priorytetów w procesie coachingu.
I tutaj warto wspomnieć o podstawowej kwestii: celem coacha nie jest podjęcie decyzji za klienta, coach nie jest ekspertem w każdej dziedzinie, nie jest wyrocznią. Osoby, poszukujące wsparcia w procesie zmiany wyobrażają sobie często, że coach podpowie im jak żyć, jaką decyzję podjąć, którą drogą pójść. Wynikać to może m.in. z chęci przerzucenia odpowiedzialności za swoje życie na drugą, osobę. Już takie podejście, same w sobie, jest pewnym symptomem. Zadaniem coacha jest wspomaganie klienta w przejściu z jednego etapu życia do drugiego. Odpowiedzi na wszystkie swoje pytania zna klient, posiada on także wszelkie zasoby [2] niezbędne do realizacji postawionych przez siebie celów, jednak nie zawsze zasoby te są dostępne dla niego w określonej sytuacji czy kontekście, bądź też klient nie jest świadom swoich zasobów. Coach jest osobą, która ma umożliwić klientowi realizację celów poprzez m.in.:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW