Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kopernik i... kopernik
dodano 25.03.2010
Informacja przytłumiona igrzyskami w Wankuwerze
Tylko od wielkiej?
Kopernik - czy to hasło można pisać od małej litery? Przecież to nazwisko wielkiego polskiego astronoma i - niezależnie od jego wielkości w nauce - powinno być pisane od wielkiej litery.
Okazuje się, że można od małej i nie będzie to dla Kopernika żadną ujmą; przeciwnie - kilkaset lat po śmierci wielkiego Polaka, pisownia "kopernik" przyniesie Mu kolejne wyrazy uznania a dla nas jest powodem do jeszcze większej dumy. 7 marca 2010 zostałem mile zaskoczony artykułem "Kopernik nowym pierwiastkiem chemicznym" na znanym portalu (www.wiadomosci24.pl/artykul/128254); otóż nazwiskiem naszego geniusza ochrzczono najcięższy pierwiastek układu okresowego (o liczbie atomowej 112).
Dzięki temu dotarłem do źródła - portal "Nauka w Polsce"; tamże w artykule "Nowy pierwiastek oficjalnie nazwany na cześć Kopernika" (22 lutego 2010) dowiadujemy się, że metal o tymczasowej nazwie "ununbium" (Uub), oficjalnie nosi już nazwę "Copernicium" (zatwierdzoną przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej), która obowiązuje od 537. urodzin astronoma, czyli od 19 lutego 2010.
Sympatyczny gest odkrywców
Pierwiastek 112 został odkryty w 1996 r. przez międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji, pracujący na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt (Niemcy). Odkrywcy nowego pierwiastka (pod kierownictwem prof. Sigurda Hofmanna) byli zarazem pomysłodawcami nadania mu nazwy nawiązującej do wielkiego astronoma.
Wikipedia podaje (modyfikacja 9 marca 2010) - "Copernicium (Cn): pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Nazwa pierwiastka została oficjalnie zatwierdzona przez IUPAC 19 lutego 2010 roku i pochodzi od nazwiska astronoma Mikołaja Kopernika".
Narodowość to przeżytek?
Wikipedia ma również, a jakże, notkę o wielkim człowieku - "Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus Torinensis lub Thorunensis lub Torunensis; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) - astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski.
Niestety, nie nazwano Go polskim astronomem, ale pewnie zakładano, że wszyscy czytający po polsku to wiedzą. O, jednak przepraszam, oto 8 marca 2010 zmodyfikowano stronę o Koperniku, dopisując - "19 lutego 2010 roku, w 537 rocznicę narodzin polskiego wybitnego astronoma IUPAC nazwało pierwiastek 112 copernicium", czyli o polskości nadmieniono po ustaleniu chemicznej nazwy dla pierwiastka. Natomiast nadal nie ma oficjalnej polskiej nazwy "kopernik"...
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW