Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Projekty domów energooszczędnych - prawdziwe koszty budowy
dodano 17.06.2010
Sprawdź ile tak na prawdę kosztuje dom energooszczędny i czy opłaca się go budować w dzisiejszych czasach.
Dominujący ostatnio temat domów energooszczędnych jest niestety wciąż kojarzony ze sporymi dodatkowymi nakładami finansowymi. Taka opinia jest przyczyną poważnych wątpliwości mniej zorientowanych w temacie inwestorów i często też ich rezygnacji z planów budowy nowoczesnych energooszczędnych domów na rzecz przestarzałych domów standardowych. Bez wątpienia takie myślenie to błąd, ponieważ właśnie budowa domu standardowego niechybnie narazi nas w przyszłości na spore wydatki.
Oczywiste jest, że najistotniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji o budowie każdego domu, są wydatki podczas budowy, ale też, ze względu na rosnące koszty energii, coraz częściej zwraca się uwagę na późniejsze oszczędności w eksploatacji. Domy energooszczędne z pewnością ułatwiają drugą kwestię. Natomiast tylko dobrze zaprojektowane domy pozwalają na osiągnięcie korzystnej dla inwestora proporcji pomiędzy kosztami budowy, a kosztami eksploatacji. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo przeinwestowania w urządzenia oszczędzające energię, bez jednoczesnego polepszenia energooszczędności domu. Dlatego ważne jest budowanie na podstawie projektu doświadczonego biura projektowego, którego dokumentacja oprócz odpowiednio dobranych energooszczędnych instalacji uwzględnia również właściwą izolację i skuteczne wyeliminowanie możliwości ucieczki ciepła z domu.
Podstawowym założeniem takiego projektu powinno być więc zoptymalizowanie proporcji wydatków i oszczędności tak, aby przy jak najniższym możliwym nakładzie finansowym, uzyskać jak najwyższe parametry cieplne. Przy dotychczasowych cenach rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego rozsądną proporcją jest dodatkowy wydatek wielkości maksimum 10%, przy korzyściach podczas eksploatacji powyżej 60-70%. Wówczas, uwzględniając obecne ceny paliw, czas zwrotu inwestycji waha się w zależności od zastosowanego źródła ciepła i wykorzystywanego paliwa w granicach 10-15 lat. Jest to taki okres, który można zaakceptować, zwłaszcza, że później dom zaczyna zarabiać na siebie oszczędzając dla nas pieniądze.
Pierwszym krokiem jest więc inwestycja w dobrą izolację wszystkich przegród budowlanych: fundamentów, podłóg, ścian i dachu. Dodatkowa grubość ocieplenia stanowiąca około 1,5% kosztów całości inwestycji oraz, trochę zaniedbywana przez inwestorów, dobra izolacja ścian i podłogi od fundamentów - kolejne 1,5% - dają, w połączeniu z dokładnym wykonaniem, podstawę do inwestowania w lepsze i droższe instalacje.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW