Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Projekty domów energooszczędnych - prawdziwe koszty budowy
dodano 17.06.2010
Sprawdź ile tak na prawdę kosztuje dom energooszczędny i czy opłaca się go budować w dzisiejszych czasach.
Wsparciem dla ocieplenia muszą być specjalne okna przeznaczone dla budownictwa energooszczędnego. Na szczęście coraz więcej producentów stolarki wprowadza rozwiązania energooszczędne, co znacznie wpływa na obniżenie cen. Obecnie trzeba się jednak liczyć z wydatkiem na stolarkę energooszczędną dodatkowych około 2% kosztów inwestycji, ale dzięki niej zyski energetyczne, zwłaszcza przy modnych teraz dużych powierzchniach przeszkleń, są mocno odczuwalne.
Z pozoru mało istotne, ale mające niebagatelne znaczenie przy zwiększonej izolacji, jest zapewnienie sprawnej wentylacji domu. Z założenia nie można bowiem pozwolić na niekontrolowaną ucieczkę ciepła, jak ma to miejsce w standardowym budownictwie przy wentylacji grawitacyjnej, która dodatkowo nie zapewnia wystarczająco sprawnego i przede wszystkim ciągłego działania. Inwestycja w wentylację mechaniczną jest więc konieczna, a w przypadku domu energooszczędnego wręcz wymagana z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła. Jest to podstawowa instalacja w domu energooszczędnym i w zależności od wielkości domu oraz zastosowanego rekuperatora stanowi dodatkowy koszt rzędu 3-5% całości inwestycji. Stosując rekuperację oszczędzamy jednak na wykonaniu kominów wentylacyjnych, stanowiących zwykle około 1-1,5% kosztów.
Uwzględniając powyższe elementy drugorzędną sprawą staje się rodzaj wybranego ogrzewania. Stosując typowy wysokosprawny kocioł kondensacyjny osiąga się bez problemu satysfakcjonujące rezultaty w postaci niskich rachunków za ogrzewanie, wynoszących w sezonie grzewczym jedynie 200-300zł miesięcznie. Można więc swobodnie stosować standardowe systemy ogrzewania i mimo to oszczędzać energię. Oczywiście urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, jak panele solarne, czy pompy ciepła, pozwolą jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Trzeba jednak liczyć się wówczas z mniej korzystną proporcją nakładów do zysków, a co za tym idzie z wydłużonym czasem zwrotu inwestycji. Pocieszeniem może być nobilitujący fakt własnego wkładu w ochronę środowiska i obniżania emisji CO2 oraz świadomość, że nasz dom po 5 latach nadal będzie nowoczesny i atrakcyjny na rynku nieruchomości.
Powyższy kosztorys został wykonany przez M&L Lipińscy - Projekty domów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW