Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy zgoda zbuduje nowy fundament rynku pracy i polityki społecznej?
dodano 08.07.2010
Finanse publiczne, rynek pracy, system emerytalny, polityka prorodzinna i społeczna - wszystkie wymagają zmian. Jest szansa na ich przeprowadzenie w zgodzie i - miejmy nadzieję - w jednoczącej idei, że Polska jest najważniejsza.
Dnia 5 lipca 2010 roku, Państwowa Komisja Wyborcza w obwieszczeniu stwierdziła, że Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został wybrany Bronisław Komorowski. Podsumowując obietnice i wypowiedzi Marszałka Komorowskiego w czasie kampanii prezydenckiej ukazuje nam się jego wizja Polski, obraz planów reform i miejsca, które w nich zajmuje rynek pracy i polityka społeczna. Finanse publiczne, rynek pracy, system emerytalny, polityka prorodzinna i społeczna - wszystkie wymagają zmian. Jest szansa na ich przeprowadzenie w zgodzie i - miejmy nadzieję - w jednoczącej idei, że Polska jest najważniejsza.
Finanse publiczne
Na pierwszy plan wysuwa się reforma finansów publicznych, którą ma rozpocząć wprowadzenie reguły wydatkowej (wydatki tzw. elastyczne i nowe wydatki sztywne nie będą mogły rosnąć w skali roku w stopniu wyższym niż jeden punkt procentowy powyżej wskaźnika inflacji). Ministerstwo Finansów poinformowało w czerwcu, że wprowadzenie reguły wydatkowej pozwoli zaoszczędzić do 2012 r. 8, 5 mld zł. Jak podkreślił Donald Tusk, Polska jest w sytuacji kraju, który może wydawać pieniądze, ale oszczędnie i w sposób zdyscyplinowany. Założenia reguły są szeroko komentowane jako niewystarczające. Mirosław Gronicki (ekonomista, minister finansów w rządzie Marka Belki) w artykule dla Rzeczypospolitej ocenił, iż rozwiązanie problemu limitowania tempa wzrostu wydatków wymaga zasadniczo innego podejścia (podobne próby na przestrzeni lat 2001-2009 pokazały, iż roczne tempo wzrostu wydatków sektora finansów publicznych było do czterech razy szybsze, niż pozwalałaby na to reguła wydatkowa.) Komorowski w trakcie oficjalnego otwarcia drugiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach opowiedział się za kontynuowaniem reformy finansów publicznych i jej rozszerzeniem.
Reformy rynku pracy i system emerytalny
Marszałek z pytań o reformę systemu emerytalnego wymigiwał się banalnymi stwierdzeniami, iż najważniejszy jest rozwój gospodarczy, gdyż to on gwarantuje zasób środków do podziału. Bardziej konkretnie wypowiedział się podczas jednego z wideoczatów, które odbyły się na jego stronie www, wspominając o wysokim bezrobociu (12 %) i potrzebie aktywizacji Polaków. Mówił, iż konieczne są reformy rynku pracy, zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie aktywności zawodowej pracujących. „Prezydent powinien wspierać, oprócz wzrostu gospodarczego, reform w obszarze gospodarczym, także racjonalną reformę w obszarze systemu emerytalnego.” Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych ma dotyczyć wyłącznie nowych rekrutów. System może być zmieniany ze względu na profesjonalizację sił zbrojnych, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nowi rekruci zaakceptują zmienione reguły.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW