Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Uratować zabytek!
dodano 10.09.2008
beleryt
wiktor zin
młodzież
pokolenia
dzieci holocaustu
holocaust
dni holocaustu
polacy
dąbrowianie
getto
powstanie warszawskie
halifax
izrael
architektura
kultura
pamięć
monumenty historii
miejsca pamięci
turystyka
ii wojna światowa
gmina dąbrowa tarnowska
żydzi
stanisław początek
małopolska
historia
zabytki
synagoga
dąbrowa tarnowska
"Uratowanie cennego dla nas zabytku jest dla naszej Gminy jednym z priorytetów". Wywiad z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej mgr inż. Stanisławem Początkiem na temat zabytkowej Synagogi w tymże mieście.
Proszę Pana jest Pan Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej- miasta, na którego rozwój w dużym stopniu wpłynęli Żydzi. Proszę krotko przybliżyć historię Dąbrowy.
Dąbrowa Tarnowska to około dwunastotysięczne miasto w Małopolsce. Wsią parafialną była już w 1326 r. Najprawdopodobniej w 1693 r. otrzymała prawa miejskie. Na początku XVIII w. była w pełni rozwinięta gospodarczo. Ten szybki rozwój przerwał I rozbiór Polski. W 1906 r. oddano do użytku linię kolejową i sieć komunikacyjną. Funkcjonowała poczta. Niestety obie wojny światowe poczyniły duże spustoszenie i straty w ludziach. Po 1945 r. nastąpił wzrost gospodarczo-społeczny i kulturalny miasta i powiatu dąbrowskiego.
Dziś po Żydach pozostało w mieście niewiele „miejsc pamięci”. Co obecnie przypomina mieszkańcom Dąbrowy o wspólnym współistnieniu w niej Polaków i Żydów?
Tak w Dąbrowie Tarnowskiej jest niewiele takich, jak Pani ujęła „miejsc pamięci, jednak są i powinno się o nich mówić, by młode pokolenie miało świadomość historii swojej małej ojczyzny.
Wśród takich miejsc jest na pewno zabytkowa Synagoga i 2,4 hektarowy Cmentarz Żydowski. Powstałe one mniej więcej w tym samym okresie i leżą prawie naprzeciwko siebie. Umiejscowienie Cmentarza jest wyjątkowe. Zgodnie z religią żydowską, wskazaniami
i prawem miejsca wiecznego spoczynku powinny znajdować się po za obszarem zabudowanym. Należy też pamiętać, że katolicy nie bardzo chcieli, aby Żydzi mieli blisko nich swoje cmentarze. W tym miejscu w kwietniu 1942 r. rozstrzelano 180 Żydów.
O żydowskich ofiarach II wojny przypominają pomniki. Są nimi wybudowany przez syna Mojżesza Jassy i rozbudowany przez Żydowską Kongregację w Tarnowie oraz nagrobek z wypisanymi nazwiskami Żydów zamordowanych przez hitlerowców w 1942 r. Pamiątkową tablicę ufundował osiadły po wojnie w Tel-Awiwie dr Leon Schindel.
Chciałbym dodać, że znajduje się tutaj pomnik rabina Schaptai Hakoen Rappaporta, który zmarł ok. 1830 r. Prowadzono też poszukiwania trzech rabinów-ortodoksów: Morthai Davida, jego syna Józefa Ungiera i prawnuka Mosze Eljakima Bria Ungera. Niestety ciał nie znaleziono. Ostatni religijny Żyd Samuel Roth został na nim pochowany 18 grudnia 1995 r.
W Rynku o Żydach mówią należące kiedyś do nich kamienice. W jednej od 1997 r.
w mieszkaniu wspomnianego Samuela Rotha mieści się Izba Pamięci Żydów. Są w niej: malowidła religijne, książki, tałesy, filakterie, menory, lampki chanukowe i zdjęcia.
„Miejscem pamięci” jest też las Beleryt w Szarwarku w naszej Gminie. 5 lipca 1943 r. za pomoc Żydom zamordowano mieszkającą tam 5-osobowa rodzinę Mendalów- w tym to, co najbardziej boli dzieci w wieku 8 i 13 lat oraz Władysława Starca. Zostali zastrzeleni, a ich ciała wrzucono do płonących zabudowań. Tam 5 lipca 2005 r. odsłonięto pomnik upamiętniający to tragiczne wydarzenie.
Na pewno miejscami, które pamiętają Żydów jest także wiele domów, w których byli ukrywani przez mieszkańców Dąbrowy. Holocaust przeżyło 150 Żydów, którzy wyemigrowali. Za okazaną im pomoc zapłaciło życiem 62 Polaków.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW