Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Uratować zabytek!
dodano 10.09.2008
beleryt
wiktor zin
młodzież
pokolenia
dzieci holocaustu
holocaust
dni holocaustu
polacy
dąbrowianie
getto
powstanie warszawskie
halifax
izrael
architektura
kultura
pamięć
monumenty historii
miejsca pamięci
turystyka
ii wojna światowa
gmina dąbrowa tarnowska
żydzi
stanisław początek
małopolska
historia
zabytki
synagoga
dąbrowa tarnowska
"Uratowanie cennego dla nas zabytku jest dla naszej Gminy jednym z priorytetów". Wywiad z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej mgr inż. Stanisławem Początkiem na temat zabytkowej Synagogi w tymże mieście.
Panie Burmistrzu, gdyby udało się odrestaurować Synagogę, jak zostałby wykorzystana? Wiem, że nie chce Pan sam podejmować tej decyzji, aby nie obrażała niczyich uczuć. Na ten temat rozmawiał Pan z Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej w Krakowie- Tadeuszem Jakubowiczem. Czy zostało coś ustalone w tej sprawie?
Tak nie chciałbym sam podejmować tak ważnej decyzji o wykorzystaniu Synagogi. Podejmując ją należy mieć na względzie to, jaką funkcję spełniał budynek wcześniej.
Na wspomnianym spotkaniu rozmawialiśmy o przyszłości obiektu. Chcę zapewnić, że chcemy go uratować. Nie ma i nie będzie mowy o jego rozbiórce, a wszelkie decyzje muszą być zgodne z przepisami o ochronie zabytków i opiece nad nimi, jak też zachować wygląd zewnętrzny. Planujemy utworzyć tam Muzeum Powiśla Dąbrowskiego z ekspozycjami na temat: współistnienia tutaj Polaków i Żydów, związku miasta z Polonią i szczątków samolotu Halifax lecącego z pomocą walczącej Warszawie nocą 4/5 sierpnia 1944 r.
Czy jest możliwość, aby w przyszłości obiekt stał się atrakcyjnym dla turystów – także tych z innych krajów?
Tak. Po restauracji może stać się ważnym elementem promocji i reklamy Dąbrowy także tej międzynarodowej, czego bardzo byśmy pragnęli. Do jego promowania wspaniałą okazją są Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w maju 2009 r. Uważa się je za jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych promujących zabytki w kraju. Pokazywano 150 obiektów, a uczestniczyło w nich ponad 400 tys. osób. Ponadto Dąbrowa wielokrotnie gościła żydowskie wycieczki. Niestety, widzieli tylko ruinę Synagogi. Gdyby była odrestaurowana, na pewno przyjeżdżałyby do nas, a nie będąc w większości przypadków przejazdem.
Starsze osoby dobrze wspominają dąbrowsko-żydowską historię. Czy dziś w Dąbrowie mówi się młodzieży o tamtym okresie próbując wskrzesić chęć jego poznania? Czy utrzymywany jest jakiś kontakt z Żydami?
Cieszę się, że poruszyła Pani temat młodych ludzi, bo to oni kiedyś będą decydować
o naszym losie. Jestem zadowolony, że do obu spraw mogę odnieść się pozytywnie. Od 8 lat ZSP Nr 2, DDK oraz Miejska Biblioteka Publiczna w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim organizują Dzień Pamięci o Holocauście. Często jest to spotkanie z panią Relą Bogucką-Wałęga z Tarnowa, członkiem stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu”.
Rocznice tragicznego wydarzenia w Belerycie upamiętniane są religijno-patriotyczną uroczystością a w 2006 r. w Dąbrowie obchodzone były także XI Dni Żydów Galicyjskich.
Dodam, że 24 lipca 2007 r. w Miejskiej Bibliotece Prezes „Związku Dąbrowiaków” lek. med. Mieczysław Siudziński miał wykład pt. „Holocaust w Dąbrowie Tarnowskiej- 65 rocznica utworzenia getta”. Mówił o wydarzeniach II wojny związanych z Żydami, których był naocznym świadkiem. Uzupełnieniem prelekcji była wystawa dokumentów, zdjęć, książek i artykułów prasowych. Miała ona na celu ukazać ludziom- zwłaszcza młodym historię miasta pokazując czym grozi brak tolerancji i pogarda dla innej kultury, religii
i narodowości.
Co do drugiej części pytania to ZSP Nr 2 i nauczycielka Pani mgr Jolanta Stelmach jest blisko związana z tym tematem i jedną z pomysłodawczyń Dni Holocaustu.
W październiku 2007 r. wspomniana placówka gościła grupę młodzieży z okolic miasta Sasa. Wizytę zaaranżowała Pani mgr. Stelmach w trakcie pobytu w instytucie Yad Vashem w 2006 r. Również tak, jak powiedziałem przyjeżdżają do nas wycieczki żydowskie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
INNE OD AnnaHudyka
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW