Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
To, co było wczoraj tragedią, jutro może być sukcesem
dodano 21.06.2008
Co się dzieje w sporcie osób z niepełnosprawościami? Od dawna znane jest rehabilitacyjne znaczenie aktywności fizycznej i sportu w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.
Ponieważ aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na organizm chorego przyjęto, że rywalizacje sportową można wykorzystać w celach rehabilitacji.
W XIX wieku ukazały się pierwsze wiadomości na temat uczestnictwa osób niepełnosprawnych w zawodach, dotyczyły one amputowanych biegaczy w obrębie kończyn dolnych. W wieku XX powstały pierwsze kluby sportowe dla niepełnosprawnych Niemcy (Berlin), Anglia (Glasgow), USA.
Centrum leczenia i rehabilitacji osób po URK w Szpitalu Stoke Mandeville utworzył w 1942 roku, na zlecenie rządu brytyjskiego, Sir Ludwig Guttmann. Efektem doceniania roli aktywności fizycznej i sportu w rehabilitacji paraplegików [niedowład dwukończynowy ] było wyodrębnienie Działu Sportu w Szpitalu Stoke Mandeville, którego metody pracy i zakres świadczonych usług rozwijają się do dzisiaj . Sir Guttmann uważany jest za inicjatora i pioniera sportu osób niepełnosprawnych na świecie, był założycielem i długoletnim prezesem Międzynarodowego Komitetu Igrzysk Stoke Mandeville (The International Stoke Mandeville Games Committee – ISMC) i Międzynarodowej Organizacji Sportu Osób Niepełnosprawnych (International Sport Organization for the Disabled – ISOD) . Igrzyska Stoke Mandeville, organizowane od 1948 roku, dały po raz pierwszy możliwość rywalizacji sportowej paraplegików, by później przerodzić się w ruch paraolimpijski na całym świecie . Do dzisiaj pacjenci Szpitala Stoke Mandeville mają okazję uczestniczyć w krajowych i międzynarodowych zawodach Stoke Mandeville, organizowanych przez największą brytyjską organizację sportu osób na wózkach inwalidzkich (British Wheelchair Sports Fundation – BWSF), której siedziba i obiekty sportowe zbudowane są na terenach szpitala.
Obecnie sportowcy z niepełnosprawnosprawnościami co 4 lata startują w Paraolimpiadach (Igrzyska Olimpijskie dla osób niepełnosprawnych), które odbywają się tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, w mieście goszczącym sportowców pełnosprawnych. Zawody mają taką samą oprawę, a zmagania sportowców oglądają dziesiątki tysięcy widzów.
Jeszcze do niedawna zawody sportowe, zgodnie z ideą twórców sportu niepełnosprawnych ze Stoke Mandeville, służyły rehabilitacji i szybszemu powrotowi do zdrowia. Niestety w pogoni za pieniędzmi zapomina się o wyższych wartościach, o zdrowiu osób z niepełnosprawnością.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW