Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
To, co było wczoraj tragedią, jutro może być sukcesem
dodano 21.06.2008
Co się dzieje w sporcie osób z niepełnosprawościami? Od dawna znane jest rehabilitacyjne znaczenie aktywności fizycznej i sportu w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.
DLA KOGO AKTUALNIE JEST SPORT OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ???
Niestety aktualnie udział w zawodach nie jest już istotny. Liczą się medale. Zatracony został leczniczy cel sportu osób z niepełnosprawnościami. Liczą się medale i zwycięstwa ale jedynie na najważniejszych zawodach międzynarodowych t.j. Mistrzostwa Świata czy Paraolimpiada.
Dziś, gdy chce się zdobywać medale, nie ma mowy o rehabilitacji. We współczesnym treningu również u osób z tetraplegią liczy się wynik, zwycięstwo i bicie rekordów. Aby to osiągnąć, nie wystarczy już sama chęć. Dzisiaj osoba uprawiająca taki sport, by być najlepszą, płaci za to swoim zdrowiem. Rywalizacja jest tak duża, że osoby po URK, aby stanąć na najwyższym podium, muszą trenować na granicy wytrzymałości organizmu, poddawać go coraz większym przeciążeniom, często liczyć się z kontuzjami i urazami. Trening pływacki u osób z tetraplegią, współcześnie wymaga takiego samego wysiłku i poświęcenia w kreowaniu kariery sportowej jak w przypadku osób pełnosprawnych, zawsze jednak pozostaną zarezerwowane dla niewielkiej grupy osób. Dla tych elit sportowych, wskazujących kierunki rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością na świecie.
Sport stał się celem samym w sobie, sposobem na życie, poprawę jakości życia, samorealizacją. Pływanie jest dyscypliną sportową, która harmonijnie rozwija całe ciało i działa terapeutycznie. W pokonywaniu kolejnych metrów w basenie nasze ciało angażuje wszystkie swoje mięśnie zarówno u sprawnych osób jak i w przypadku osób z niepełnosprawnością .
Pływanie pozytywnie wpływa w przypadkach wielu niepełnosprawności. Szczególnie wskazane jest dla osób po URK, gdyż umożliwia podwyższenie kondycji fizycznej mimo porażeń. Wzmacnia siłę mięśniową, zwiększa metabolizm, poprawia koordynację, równowagę i postawę oraz układ oddechowy i krwionośny.
Po urazach rdzenia kręgowego środowisko wodne, którego siła wyporności zmniejsza siłę grawitacji i działa jako wsparcie dla kręgosłupa i dysfunkcyjnych kończyn, a także że szybciej możemy wykonywać ruchy kontrolowane, a ich częste powtarzanie zmniejsza zaniki mięśniowe i poprawia stan ogólnej wydolności, tolerancję na każdy kolejny wysiłek. Systematyczna aktywność poprzez pływanie wpływa na poprawę możliwości funkcjonalnych a w konsekwencji na poprawę psycho-fizycznej jakości życia.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW