Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czeskie Sudety - Lužické hory
dodano 18.08.2011
Góry Łużyckie kraina skał, wygasłych wulkanów przepełniona kulturowym klimatem Czech Północnych.
Turysta wędrując po poszczególnych szlakach oprócz wyjątkowych szczytów zobaczy rozmaite grupy skalne o fantazyjnym wyglądzie, z innych ciekawostek geomorfologicznych rzadkich w Sudetach należy wymienić gołoborza, są to pozostałości po epoce lodowcowej, wówczas to, twarde skały ulegały kruszeniu pod wpływem skrajnej minusowej temperatury.
Góry Łużyckie od 1976 roku są parkiem krajobrazowym: CHKO „Lužické hory” o powierzchni 265 1 km². Najwyższym szczytem Gór Łużyckich jest Luž 793 m n.p.m, można na niego dotrzeć zarówno od strony czeskiej z miejscowości Dolní Světlá wędrując obok rezerwatu torfowiskowego Brazilka, jak i niemieckiej. Warto, to uczynić ze względu na rozległą panoramę obejmującą Sudety Zachodnie i niemieckie Łużyce.
Na szczycie znajdują się pozostałości po czeskim schronisku, które, to prawdopodobnie zostało spalone przez Niemców w okresie powojennym. Z Luža można dalej powędrować w kierunku zachodnim na rozcesti pod Ptačincem i dalej iść na południe przez Pěnkavčí vrch 792 m n.p.m na vychlidkę Pětikostelní kámen gdzie odsłaniają się ciekawe skały wulkaniczne oraz piękna panorama na stożkowaty szczyt Jedlovej 774 m n.p.m, którą również warto zwiedzić wraz z pozostającym w bliskim sąsiedztwie malowniczym Hradem Tolštejn (ruiny zamku).
Dla wędrowców godna polecenia jest wycieczka z Jitravy do Petrovic przez bardzo urozmaicony teren z licznymi grupami skalnymi, punktami widokowymi na Czechy, Polskę i Niemcy.
Już na samym początku wycieczki bezpośrednio obok Jitrovic zobaczymy rezerwat: Bílé kameny (Białe Kamienie). Jest to piękne zgrupowanie białych piaskowców położonych na skraju lasu, przy rozlegających się wokoło polach i łąkach u podnóża szczytu Wysokiej 545 m n.p.m.
W tym miejscu Góry Łużyckie charakterem przypominają nieco miejsca z Gór Stołowych, przekonamy się o tym kierując się dalej szlakiem przez Kozi Hrbiet, Horni Sedlo, (mijając pod drodze Horni skály, gdzie niekiedy można napotkać wspinaczy skalnych), na wybitną formację skalną Krkavčí skály.
Krucze skały, bo tak brzmi polska nazwa tej formacji, można odwiedzić też z Hradku n/N, jest to miejsce o wyjątkowych walorach widokowych i podobnie jak z pobliskiej Popovej skály widać stąd miasto Hradek oraz ogromne tereny kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów położonej w Polsce.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW