Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
JAK TO JEST Z TYMI KUMULACJAMI W LOTTO?
dodano 05.10.2011
Wielkie kumulacje w LOTTO zwiększają zainteresowanie grami liczbowymi, ale także dyskusje graczy o ewentualnych, możliwych przekrętach których skutkiem mogą być właśnie kumulacje. No to zobaczmy:
Czy taką wiedzę może wykorzystać Totalizator? – moim zdaniem może, chociaż oczywiście absolutnie nie twierdzę, że tak czyni. Ale sporo bardzo istotnych wątpliwości dotyczących przebiegu losowania, na które TS w zasadzie nigdy nie się nie wypowiadał – jednak mam. W przeciwieństwie do wielu graczy podejrzewających „przekręty” związany z maszynami do losowania, moim zdaniem znacznie prostszy i dokonywany wręcz na oczach publiczności może być ewentualny „przekręt” – no może tylko „delikatna manipulacja” - związana z zestawami kul do losowania, ponieważ nasza, graczy wiedza o tych zestawach jest bardzo niekompletna.
Lista tych wątpliwości i pytań do TS jest następująca:
- TS nie produkuje sam kul, otrzymuje je od producenta. Nie wiemy w jak dużych partiach, nie wiemy czy mają jakieś świadectwa jakości i jak to z tą jakością, ocenianą zewnętrznie (i kto aktualnie ocenia, bo jakoś cisza na ten temat, a zarząd Spółki porobił ostatnio sporo oszczędności?), faktycznie jest. Wydaje się np. mało prawdopodobne, by przez ponad 50 lat, czy nawet tylko kilkanaście ostatnich nie zdarzyła się jakaś wpadka i zestaw, czy zestawy zostały odrzucone z powodu złej jakości, czyli po prostu nie trzymania parametrów fizycznych poszczególnych kul w zestawie. Czy naprawdę jest tak idealnie, jakby to wynikało z braku jakichkolwiek informacji na ten temat?
- Czy zewnętrzne badanie jakości zestawów obejmuje tylko badanie istotnych cech fizycznych poszczególnych kul w zestawie, czy również przeprowadzane są próbne losowania? Jest to istotne z tego powodu, że trzymanie poszczególnych parametrów fizycznych poszczególnych kul wcale nie gwarantuje jednakowych szans ich wylosowywania, bowiem nakładać się mogą na siebie parametry fizyczne, każdy oddzielnie będący w granicach normy (np. waga, kształt, gładkość zewnętrznej powierzchni kuli) i powodować duże zróżnicowanie szans wylosowania. Jeżeli takie losowania są przeprowadzane, to czy informacja o wynikach jest przekazywana TS wraz z zestawem?
- Jeżeli są wadliwe zestawy kul (czyli np. takie, w których jedne kule mogą być wylosowywane znacznie częściej, lub znacznie rzadziej od innych), to co się z nimi dzieje? Czy są zwracane do TS i co dalej? Czy przypadkiem nie leżą gdzieś w pogotowiu, na wypadek, gdyby trzeba było w określonej edycji wylosować, lub nie wylosować konkretnych liczb?
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW