Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ranga tatuażu jako zjawiska kulturowego.
dodano 17.10.2011
W ostatnich latach ranga tatuażu jako zjawiska kulturowego poważnie wzrosła.
W taki właśnie niekonwencjonalny sposób, polegający m.in. na zaskakiwaniu nieprofesjonalnych uczestników dyskusji w TVP i widzów „silnymi" efektami wizualnymi oraz informacyjnymi, podeszli do tej problematyki redaktorzy J. Żakowski i P. Najsztub, autorzy programu telewizyjnego „Tok-Szok", wyemitowanego przez TVP 27.05.1997 r.
Problematyka tatuażu stała się również tematem prac magisterskich na wydziałach kulturologii istniejących na kilku uczelniach o profilu humanistycznym, m.in. na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i na Uniwersytecie w Szczecinie.
Niewątpliwie wielkim sukcesem polskiego środowiska tatuatorskiego, było powołanie w kwietniu 2000 r. pierwszego w Polsce ilustrowanego periodyku w całości poświęconemu „zjawisku upiększania ludzkiego ciała podejmującego próbę nobilitacji tatuażu wychodząc z założenia iż jest to forma propozycji artystycznej, często wymagająca o wiele więcej talentu i wysiłku niż, np. namalowanie dobrego obrazu". Czasopismo to, zatytułowane „Tatuaż - Ciało i Sztuka", jest kwartalnikiem wydawanym przez Wydawnictwo „Kontrowers" i Studio Tatuażu Artystycznego „D3XS", z siedzibą w Gliwicach. Jego naczelnym redaktorem, jak i właścicielem wspomnianych: studia i wydawnictwa, jest Piotr Wojciechowski (ur. w 1975 r.), absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie, znany tatuator oraz animator kultury, zwłaszcza w zakresach: upowszechniania, uprzystępniania i udostępniania artystycznego tatuażu.
Innym, polskim ilustrowanym czasopismem, poświęconym przede wszystkim omawianemu zagadnieniu, które warto odnotować, jest wydawany w Piotrkowie Tryb. od 2005 r. „Tatuaż. Scena i konteksty kulturowe", zajmujące się m.in. rozważaniami nad tatuażem jako zjawiskiem ujętym na tle historyczno-kulturowym, warunkującym zachodzące w nim procesy zmian.
Po przystąpieniu w 2004 r. Polski do Wspólnoty Europejskiej i otwarciu przez niektóre kraje, tzw. dawnej Unii, rynków pracy dla Polaków, szereg polskich tatuatorów wyjechało na Zachód, niektórzy nawet za ocean, aby poszerzyć swoje zawodowe doświadczenia, udoskonalić warsztat, zapoznać się z organizacją pracy oraz podreperować budżet.
Istotnymi wydarzeniami, niewątpliwie stymulującymi rozwój ruchu tatuatorskiego w Polsce, były imprezy jemu poświęcone, o charakterze międzynarodowym i krajowym, zorganizowane w ostatnich latach na terenie naszego kraju. Należały do nich przede wszystkim konwencje, festiwale oraz ekspozycje poświęcone tatuażom, których na przestrzeni lat 1998-2007 odbyło się ok. 20 (m.in. w Warszawie, Szczecinie, Rudzie Śląskiej, Inowrocławiu, Katowicach, Grudziądzu, Krakowie, Rzeszowie czy Olsztynie).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW