Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kuchnia rosyjska
dodano 01.10.2007
Czy Rosja wydaje Ci się być rajem? Czy wiesz, czym zasłynęła w świecie? Jeżeli odpowiedziałeś przecząco, zapraszam do lektury.
Zabiegi kulinarne
W kuchni rosyjskiej zwraca się dużą uwagę na obróbkę mięsa i ryb, które poddawane są rozmaitym zabiegom polepszającym ich smak i kruchość (w przypadku mięs). Ryby poddawane są zabiegom solenia na sucho i zapiekania a także suszenia na wolnym powietrzu. Z kolei mięso jest przetrzymywane około tygodnia w chłodnym miejscu(dojrzewanie)a następnie jest solone i nacierane przyprawami i marynowane w occie przez kilka do kilkunastu dni w beczkach drewnianych lub kamionkach z porcelany.
Zupa z trupa
Zasługują na szczególną uwagę. W Rosji bardzo popularne są esencjonalne i ciężkie zupy. Najbardziej znane to: barszcze, solanki, zupa Szczi, Rosolnik i Ucha. Pierwsze z wymienionych są rozpowszechnione na całym świecie, jest ich ponad 30 rodzajów barszczu, najbardziej znany to oczywiście Ukraiński.
Solanki to zupy na wywarze mięsnym lub rybnym lub tez grzybowym z kawałkami nerek cielęcych, plastrami parówek, marynowanymi oliwkami.
Szczi to nie zupa szczawiowa tylko wyjątkowy rodzaj kapuśniaku, jego głównym składnikiem jest kiszona lub słodka kapusta. Słodkie Szczi nazywa się - leniwym. Jada się je z kaszą gryczaną lub kulebiakiem, czasami z mięsem. Rosolnik to zupa ogórkowa, zaprawiana mąką i śmietaną, dodatki to nerki cielęce oraz podroby z gęsi. Ucha z kolei to zupa rybna (niestety ryby uszu nie mają... :-)) przyrządzana z mieszanych gatunków ryb, zawsze świeżych. Gotuje się ją z gorszego gatunku ryb i dodaję mięso z ryb lepszego gatunku.
Dla spragnionych
Co piją w Rosji? Oczywiście wódkę, i to w dużych ilościach. Jednak nie tylko. W Rosji pija się często piwo, miody pitne oraz różnorodne kwasy owocowe i chlebowe wyrabiane w każdym domu. Sporadycznie i tylko w restauracjach najczęściej pija się wina i markowe alkohole zachodnie. Bardzo charakterystycznym napojem jest SBITIEN, napój sporządzany z wody lub słabego wina z miodem, cukrem, melasą, sokami i przyprawami, często podprawiany wódką dla wzmocnienia działania.
Herbaciany rytuał
Herbata jest dla Rosjan ważnym codziennym napojem, a jej przyrządzanie tradycją i powszechną normą. Na stole ustawia się samowar z wrzątkiem podgrzewanym węglem drzewnym. Na górze samowaru stawia się czajniczek z naparem herbaty. Herbatę podawano w tradycyjnych i dobrze nam znanych szklankach przeźroczystych z metalową ozdobną podstawką z uchem. W Rosji herbaty się nie słodzi. Jeżeli ktoś chce poczuć słodycz, odłupuje z tzw. głowy cukrowej grudkę cukru wkłada do ust i popija gorącym naparem. Piją ją dosłownie wrzącą.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW