Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Peak District
dodano 31.10.2011
Tylko tutaj, wśród wzgórz, pagórków, wrzosowisk i skał, można znaleźć ukojenie dla duszy umęczonej wyścigiem szczurów.
Umowną bramą Parku Narodowego Peak District jest miasto Buxton, które nie bez powodu jest porównywane z Bath, najpopularniejszym uzdrowiskiem Anglii. Oprócz gregoriańskich budynków, zielonych parków i ożywionej atmosfery Buxton posiada również gorące źródła, o temperaturze 280C, odkryte – podobnie jak w przypadku Bath – już przez Rzymian około 79 roku. Lata świetności miasto przeżywało w XVIII wieku, kiedy kąpiele lecznicze były bardzo modne, a pozwolić na nie mogli sobie jedynie ludzie zamożni.
Castleton to maleńkie miasteczko przycupnięte w cieniu szczytu Mam Tor. Pomimo małych rozmiarów należy do najpopularniejszych miejscowości w obrębie Peak District. Nad wsią królują ruiny zamku Peveril, który zbudował w 1066 roku syn Wilhelma Zdobywcy, Wilhelm Peveril. Ostateczną formę zamek uzyskał w 1176 roku z polecenia Henryka II. Do dziś stoi kwadratowa wieża, z której roztacza się ciekawa panorama okolicy.
Jednak Castleton najczęściej kojarzone jest z czterema jaskiniami rozrzuconymi w jego sąsiedztwie. Jaskinie są pochodzenia naturalnego lub powstały w wyniku wydobycia minerałów. Najbliżej miasteczka znajduje się Peak Cavern zwana również Devil’s Arse (diabli zadek). Żadna inna jaskinia w Anglii nie ma tak ogromnego wejścia. Wewnątrz system jaskiniowy tworzy sieć korytarzy, z których głębin dobiegają dziwne odgłosy. U wejścia jaskini sufit jest wciąż czarny od sadzy z kominów społeczności produkującej liny, którzy przebywali tu do 1974 roku, przez prawie 300 lat budując swoje domostwa wewnątrz jaskini.
Główną atrakcją Speedwell Cavern jest ogromne podziemne jezioro, do którego dopływa się 400-metrowym, wąskim tunelem. Jezioro jest określane, jako studnia bez dna, gdyż mimo 40 tysięcy ton gruzu, jakie do niego wrzucili górnicy wydobywający ołów, poziom wody nie podniósł się ani o centymetr. W Treak Cliff Cavern w 1929 roku znaleziono szkielety górników z epoki brązu, razem z ich krzemiennymi narzędziami. Blue John jest źródłem wydobycia fluorytu, niebieskawego minerału, zwanego Blue John, którego używa się do produkcji biżuterii. Ciekawe formy naciekowe można zaobserwować w komorach: Wielkiej Jaskini Kryształowej, Jaskini Wodospadu i Sali Lorda Mulgrave’a. Z Castleton wychodzi kilka intersujących szlaków, które prowadzą na szczyt pobliskiego Mam Tor, a następnie do miasteczka Edale, w którym zaczyna się Pennine Way. Samo Castleton wyznacza północny kraniec 73-kilometrowej Limestone Way (szlaku wapieni).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW