Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kilkaset osób blokowało rejon budowy tamy Belo Monte
dodano 04.11.2011
gospodarka
ekonomia
ekologia
indianie
protest
brazylia
prawa człowieka
środowisko
energetyka
demonstracja
indian
belo monte
xingu
tama
arara
hydroelektrownia
kayapo
brazylijski
dilma rousseff
juruna
brazylijskie
elektrownia wodna
energetyka wodna
wielki zakręt xingu
rdzenni amerrykanie
assurini
xipaia
Rankiem 27 października 2011 roku kilkuset rdzennych mieszkańców, rybaków i członków nadrzecznych społeczności wkroczyło na plac budowy tamy Belo Monte oraz zablokowało autostradę transamazońską w okolicach miejscowości Sao Antonio, w brazylijskim stanie Para.
Decyzja o zbiorowej akcji została podjęta przez 700 przedstawicieli lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych, którzy uczestniczyli w seminarium na temat budowy Belo Monte w mieście Altamira. Wspólnie uznali, że zablokowanie placu będzie ważnym krokiem naprzód w nieustającej walce przeciwko temu projektowi. Jeżeli elektrownia wodna Belo Monte na rzece Xingu rzeczywiście powstanie, to będzie trzecią co do wielkości taką konstrukcją na świecie. W jej rezultacie może dojść do znacznego zaburzenia ekosystemu rzeki na tzw. Wielkim Zakręcie Xingu. Wysiedleniami zostanie objętych co najmniej 16 tysięcy lokalnych mieszkańców, hydroelektrownia będzie oddziaływać też pośrednio lub bezpośrednio na życie i gospodarkę rdzennych plemion z dorzecza Xingu, w tym zwłaszcza Juruna i Arara. Wielkie przedsięwzięcie gospodarcze grozi ponadto masową migracją z zewnątrz, nawet 100 tysięcy ludzi, i wiązać będzie się z budową potężnego kanału naprowadzającego o długości 75 kilometrów i szerokości 500 metrów. Wszystko to w sercu brazylijskiej Amazonii.
Protestujący, którzy zajęli plac w czwartkowy poranek, o powodach swojej obecności poinformowali brazylijski rząd, zarówno poprzez listy jak i bezpośredni kontakt. W opublikowanym liście czytamy między innymi:
„My, 700 uczestników seminarium „Terytorium, Środowisko i Rozwój w Amazonii. Walka z Wielką Tamą w dorzeczu Xingu”; My, wojownicy z plemion Arawete, Assurini z Pary, Assurini z Tocantis, Kayapo, Krao, Apinaje, Mundurku, Guajarara z Pary, Guajarara z Maranhao, Arara, Xipaya, Xikrin, Juruna, Guarani, Tupinamba, Tembe, Ka’apor, Tapajos, Arapyun, Maytapei, Cumaruara, Awa-Guaja i Karaja, będących rdzenną ludnością zagrożoną Belo Monte i innymi zaporami w Amazoni; My, rybacy, rolnicy i mieszkańcy nadrzecznych miejscowości na, które Belo Monte będzie mieć wpływ; My, studenci, działacze związkowi, społeczni przedstawiciele i zwolennicy walki ludzi z Belo Monte: My wspólnie ogłaszamy, że nie pozwolimy aby rząd stworzył tą tamę lub inne projekty wpływające na ziemię, życie i przetrwanie obecnych i przyszłych pokoleń z dorzecza Xingu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW