Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kolonizacja i eskalacja nacisków w Dolinie Omo
dodano 10.11.2011
społeczeństwo
aktualności
gospodarka
ekonomia
więzienie
kolonializm
dyskryminacja
okupacja
energetyka
areszt
afryka
prześladowania
etiopia
hydroelektrownia
terroryzm gospodarczy
elektrownia wodna
biopaliwa
trzcina cukrowa
dolina omo
rzeka omo
etiopski
gible iii
gible 3
bodi
suri
mursi
kwegu
afrykański bank rozwoju
ETIOPIA. Ponad dwustu członków plemion Mursi, Suri i Bodi zostało aresztowanych i uwięzionych za eksponowanie sprzeciwu wobec budowy tamy Gible III i zaboru ziem plemiennych.
Z problemami borykają się również członkowie plemienia Mursi. Niektórzy zostali niedawno usunięci z własnych ziem, tylko po to aby w tym samym miejscu stworzyć domy dla pracowników plantacji. Urzędnicy podobno ostrzegli Mursi, że wkrótce odpowiednie służby będą szukać młodszych i starszych mężczyzn sprzeciwiających się planom utworzenia plantacji. Szacunkowo, obecnie w etiopskich więzieniach znajduję się 200 członków ludu Bodi, 28 Mursi i 20 Suri. Lokalne społeczności obawiają się, że w celu stłumienia oporu etiopski rząd może nakazać siłom bezpieczeństwa zabijanie ludzi. Sprzeciw lokalnych mieszkańców, żyjących w trudnym i suchym klimacie, jest brutalnie tłumiony przez oddziały tajnej policji i wojska. Pewien policjant, według relacji organizacji Survival International, miał ostrzec jedną ze społeczności, że „rząd jest jak buldożer, każdy przeciwnik projektów rozwojowych zostanie zgnieciony jak człowiek stojący przed spychaczem”. Klimat strachu jest potęgowany: siły bezpieczeństwa okrążają obozy i wioski tych społeczności, których ziemie zostaną włączone w projekt propagowanego modelu rozwoju. Dyrektor organizacji Survival International, Stephen Corry, komentując ostatnie wydarzenia powiedział, iż „rząd Etiopii i jego zagraniczni sponsorzy są nastawieni na kradzież ziem plemiennych oraz niszczenie ich środków życia. Chcą zredukować samowystarczalność plemion żyjących w stanie niezależności”.
Niemalże 300 tysięcy hektarów ziem plemiennych i parków narodowych zostało przeznaczonych pod utworzenie plantacji w Dolinie Omo. Wielki plan gospodarczy stanie się możliwy dzięki tamie Gible III, która będzie regulować przepływ na rzece Omo i usprawni nawadnianie plantacji. Zapora przyniesie jednak poważne perturbacje w cyklu corocznych wylewów, które nawadniają obecnie pola uprawne rdzennych mieszkańców. Dolina Omo jest domem dla około 200 tysięcy pasterzy-rolników i znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jej obrębie leżą dwa parki narodowe. Głównym konstruktorem tamy Gible III jest włoskie przedsiębiorstwo Salini Constructori. Po wielu kontrowersjach i krytyce europejskich instytucji finansowych, głównym finansistą przedsięwzięcia etiopskiego rządu został Afrykański Bank Rozwoju oraz Industrial & Commercial Bank of China. Obok tego jednokierunkowego wsparcia, głównym donatorem etiopskiego rządu są także Bank Światowy, Unia Europejska a także rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW