Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Nadchodzą duże zmiany w nauczaniu
dodano 01.02.2012
Współczesna szkoła odchodzi od schematycznego kształcenia i „wbijana” dzieciom do głów regułek.
Zmiany w polskiej oświacie mają przede wszystkim zachęcić i zmusić uczniów do samodzielnego myślenia i poszukiwania informacji. Z drugiej strony młodzi ludzie muszą zdobyć praktyczną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w swoim codziennym życiu. Do tej pory uczniowie byli „faszerowani” dużą ilością, nierzadko zbędnych, informacji, po wykazaniu się znajomością których, bardzo często je zapominali (popularna zasada w środowisku uczniowskim: „3 Zet – Zakuć, Zdać, Zapomnieć”).
Do niedawna wiedza była często przekazywana przez nauczycieli w sposób pasywny, nie aktywizujący uczniów, lecz podający im gotowe informacje i rozwiązania problemów. W tym celu pedagogowie wykorzystywali głównie klasyczne metody nauczania: wykładowe lub podające. Wśród nich prym wiodły: opis, wykład, opowiadanie, klasyczna praca z książką. Najnowsza era podręczników umożliwia jednak naukę w zupełnie inny sposób.
– Obecnie podręczniki zawierają mnóstwo przykładów z życia codziennego, dzięki czemu nauka jest mniej abstrakcyjna oraz ćwiczenia i zadania umożliwiające naukę poprzez praktyczne zastosowanie zdobywanych informacji. Co więcej, książki często zawierają też linki odsyłające do stron internetowych, na których można pogłębiać wiedzę. Obudowane są też materiałami interaktywnymi, oprogramowaniem na tablice interaktywne (dzięki czemu lekcje przestają mieć formę tradycyjnego wykładu), programami komputerowymi zawierającymi ćwiczenia i materiały uzupełniające dla uczniów – wyjaśnia Robert Kuc.
Nauka samodzielności i kreatywności – praca metodą projektu
Jedną z metod mających pobudzić do czynnego zdobywania wiedzy jest metoda projektowa. – Zadaniem projektu jest rozwijanie umiejętności, a także wpływanie na interakcje młodych ludzi z otoczeniem. Projekt jako metoda kształcenia ma charakter interdyscyplinarny, w której łączy się wiedzę z różnych dziedzin nauk. W pracy przy nim bardzo dużą uwagę kładzie się na samodzielną aktywność uczniów i prezentację jej końcowych efektów – mówi Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett. Zadaniem tej metody jest wykształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji w celu zdobycia nowej wiedzy. W kolejnym etapie projekt pozwala nabyć kompetencje, które pozwolą wykorzystać ją w różnych sytuacjach. Takie podejście jest szczególnie ważne, by uczniowie potrafili połączyć ze sobą różne informacje i fakty pochodzące z wielu źródeł, a następnie wykorzystać je razem do rozwiązania jakiegoś problemu. Dylematy życia codziennego nie są podzielone na segmenty czy kategorie. To rzeczywistość wymagająca podejścia interdyscyplinarnego, które łączy w sobie wiele róznych aspektów.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW