Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jakie róże wybrać do ogrodu?
dodano 13.02.2012
Do napisania o różach skłoniły mnie Walentyki, obchodzone 14 lutego. Czerwone róże są symbolem święta zakochanych. To naturealne, bo róże od wieków pomagają w okazywaniu miłości. Nie trudno się dziwić, że pokochali je też ogrodnicy.
Ze względu na kwiaty i ich kwitnienie możemy wyróżnić róże o kwiatach pojedynczych z licznymi żółtymi pręcikami. Róże te zawiązują dużo owoców i najlepiej będą pasowały do ogrodu naturalistycznego. Do ogrodu o charakterze romantycznym najlepiej wybrać róże historyczne, z których wiele kwitnie raz w roku ale za to bardzo obficie, mają delikatne pastelowe kwiaty i silny zapach. Są to róże niewymagające, zdrowe i samodzielne. Zajmują jednak sporo miejsca w ogrodzie, dlatego na niewielkie rabaty się nie nadają. Do róż historycznych zaliczymy róże francuskie, róże mchowe, róże portlandzkie, róże Alba, róże damasceńskie i róże burbońskie. Z tej grupy róż w ogrodach możemy spotkać purpurowo czerwoną, silnie pachnącą 'Cardinal de Richelieu' czy bladoróżową 'Celeste'.
Kolejną popularną grupą róż, chętnie sadzonych w ogrodach, są róże angielskie. Łączą one w sobie urok róż historycznych z odpornością na choroby, obfitym i długim kwitnieniem oraz zapachem. W Polsce najbardziej znane są róże angielskiego hodowcy D. Austina. Róże angielskie doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Wśród nich spotkamy krzewy o wąskim, pionowym pokroju, gęstym gałązkowym i krzewiastym. Znajdziemy krzewy o pędach wdzięcznie wyginających się w łuk ale też o pędach prostych strzelistych. Pozwala to ogrodnikowi na ich wszechstronne wykorzystanie do różnych założeń ogrodowych. Formę krzewiastą przybierają np. 'Heritage' i 'Mary Rose', niskie o pokroju gałązkowym są między innymi 'Herbalist' i 'Glamis Castle'.
Przy różach angielskich trzeba jednak zwrócić uwagę na pewną kwestię, otóż w doskonałych warunkach środowiskowych róże angielskie mają tendencję do niekontrolowanego bujnego wzrostu. I tak np. rosnąca w moim ogrodzie 'Graham Thomas', rosnąc na stanowisku chłodniejszym, lekko ocienionym rosła sobie do ok. 1,5 m wysokości. Ta sama róża przesadzona na miejsce słoneczne, ciepłe, wystrzeliła w górę i dorasta do 2- 2,5 m, stając się z rabatowej, niską różą pnącą. Pozostawiona bez podpory, pięknie wygina się w łuk, ale bardzo ładnie też wygląda w podporze w kształcie obelisku.
Co dla amatorów może być istotne przy wyborze krzewów do ogrodu - róże angielskie są zdecydowanie bardziej odporne na mróz od mieszańców herbatnich czy floribund. Do najbardziej odpornych na mróz zalicza się: 'Abraham Darby', 'Charlotte', 'L.D.Braitwaite', 'Mary Rose' oraz 'Scharifa Asma'.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW