Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy warto dalej studiować?
dodano 04.07.2007
Może się zastanawiasz, czy wybrać się na kolejne studia, może po głowie chodzi Ci wybranie MBA, lub zrobienie podyplomowych? Chciałbym podsunąć Ci kilka spostrzeżeń z punktu widzenia człowieka, który takie rebusy miał, ma i pewnie jeszcze będzie miał.
Na uczelni poznańskiej uczyłem się o jakichś antycznych centralach telefonicznych albo o liniach energetycznych – chyba tylko po to, by dać zajęcie ludziom blisko emerytury. Przedmioty zupełnie nieprzydatne.
Słabe uczelnie/kierunki nie biorą pod uwagę zbytnio studentów: jak można na zdrowy rozsądek zafundować studentom np. zjazd z 5 dużymi egzaminami jednego dnia? Na MBA w Koźmińskim było to bardzo dobrze przemyślane – kolejne przedmioty zaczynały się z opóźnieniem – i kończyły w różnych terminach. Nigdy nie miałem więcej niż jednego egzaminu w ciągu weekendu.
2. Czas! Studia to masa czasu
Uczelnia to kilka lat Twojego życia.
Patrząc krótkoterminowo – to studiowanie jeśli chodzi o czas – są jedynie kosztem: zamiast siedzieć na uczelni można zrobić wiele ciekawszych rzeczy. Później jeszcze się trzeba uczyć, albo trzasnąć dyplom. Załamka. Jednak z perspektywy długoterminowej to tak jak inwestycja – wykorzystasz dobrze ten czas to będziesz żyć z procentów przez wszystkie swoje kolejne lata. Spieprzysz sprawę i źle wybierzesz – to… tu jest trudniej: nigdy nie dowiesz się ile straciłeś/straciłaś. Koszt utraconych korzyści. Nie będziesz mieć drugiego TY, który będzie punktem odniesienia – czy ma lepszą pracę? Spotkał lepszą ‘drugą połówkę’? Ma lepsze życie? Tego się nie dowiesz. Możesz jedynie porównywać się do znajomych, z którymi Ci się drogi kilka lat temu rozeszły.
3. Wykładowcy. Dają radę?
Jeśli miałeś/miałaś okazję widzieć kilka prezentacji profesjonalistów od szkoleń to zestawienie tego z wykładowcą który usypia jest miażdżące dla słabych uczelni. Np. moja uczelnia poznańska to nie samo zło :) Miałem okazję uczestniczyć w wykładach, które do teraz pamiętam – dzięki wykładowcom były bardzo odkrywcze i ciekawie prowadzone.
4. Z kim będziesz się spotykał, kogo poznasz
Dobrze jest żyć w otoczeniu ludzi, którzy inspirują. Warto więc spojrzeć na to w jakich grupach studentów przyjdzie Ci żyć. Wiadomo, że na znajomościach ten świat stoi, pracę też dostaje się często z polecenia. Studiowanie z wartościowymi ludźmi nie tylko jest przyjemniejsze na co dzień – bo ciągle się od nich uczysz – ale też procentuje w przyszłości.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW