Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Ile jest wart bit informacji?
dodano 24.06.2008
Wkrótce po skonstruowaniu komputera okazało się, że sekwencja bitów ma pewną wartość materialną. Dzisiaj wartość ma też kontekst, w jakim się znajduje ten kod, np. w określonej grze, albo ... banku. Trudno powiedzieć ile jest wart bit.
Jednak pewnie najważniejszą dla informatyki perspektywą jest prędkość przetwarzania informacji. Elektroniczne komputery zaczynały od niewyobrażalnej wtedy prędkości 5 tys. operacji na sekundę, by dzisiaj sięgnąć miliard razy większą.
Ale takie liczenie bitów to jakby mierzenie wartości książki liczbą stron i znaków na każdej z nich, a przecież cała jej wartość tkwi w ułożeniu w poprawne wyrazy, zdanie, a potem akcję lub rozważany problem, a w końcu ulotne uczucia i głębokie myśli, jakie pozostają w czytelniku po lekturze. Bity oczywiście mogą odzwierciedlać zawartość tekstową książki i to jest bardzo wydajny sposób pamiętania - na jednym dysku można zapamiętać 2 mln tytułów. Ciekawe ile ich ludzkość w ogóle wydała? Ale pewnie nie byłaby potrzebna duża ilość dysków. Natomiast, jeśli interesuje nas zapamiętanie strony graficznej, to zamiast 1,8kB na stronę, będziemy potrzebowali dla dobrej wierności co najmniej 4MB. Pewnie też wartość bitu tekstu dobrej książki jest więcej warta niż bitu skanu dobrego obrazu. Ale współczesny świat potrzebuje reprezentowania całych trójwymiarowych projektów i to się udaje bez nadmiernego zwiększania wykorzystania bitów. Tu koszt bitu takiej informacji oczywiście wzrasta, ale to nic gdy taki obiekt zostanie wytworzony specjalnie dla środowiska określonej gry sieciowej lub innej zabawy. Podobno za taki trójwymiarowy model wyspy w jakiejś grze zapłacono 20 tys. dolarów, a nabywca liczył na zysk ze sprzedaży działek.
Wcale nie takim nowym zastosowaniem bitów jest przechowywanie kodu programu, który potrafi wykonywać jakieś użyteczne dla kogoś działania. Powszechnie używaną miarą są tu linijki kodu wytworzone dziennie przez programistę. Trzeba tu dodać, że nie chodzi o napisanie czegoś byle jak, ale o kod pozbawiony błędów i wydajnie wykonujący zadania, do których został przeznaczony. Pomimo, że obecnie używamy języków programowania o większej mocy pojedynczej instrukcji, to programiści charakteryzują się większą wydajnością. Ale też różnice pomiędzy wydajnością programistów wybitnych i przeciętnych dochodzą do 10 razy.
Jaki generalnie wniosek? - Koszt bitu dramatycznie maleje. To może je wyprzedawać? - Nic podobnego. Inwestowanie w informatykę, obojętnie czy w ściśle informatyczne wyzwania jakimi są dzisiaj serwisy społecznościowe, czy też w informatyzację własnego przedsiębiorstwa, zawsze były opłacalne.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW