Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Książeczki mieszkaniowe nowego typu
dodano 01.08.2007
Niniejszy projekt opracowałem w latach 90., rozesłałem do wielu ważnych instytucji, które go po słowiańsku zbagatelizowały - przecież ministerstwa są najmądrzejsze...
2. Każda wpłata będzie odrębnym wkładem.
3. Odsetki będą dopisywane do wkładu przy likwidacji okm i łącznie będą stanowić metraż oszczędzony.
4. Odsetki mogą być obliczane w dowolnym terminie na życzenie gromadzącego lub właściciela okm i podane wraz z wkładem na odrębnym zaświadczeniu, tak w metrażu oszczędzonym jak i równowartości złotowej. Za wystawienie owego zaświadczenia Bank pobierze opłatę manipulacyjną.
E. Likwidacja okm
1. Jeśli właściciel okm realizuje prywatną budowę swojego lokum, to może zlikwidować okm po stwierdzeniu zaawansowania budowy co najmniej w 20% wartości kosztorysowej, jednak nie później niż jeden rok po zasiedleniu (zameldowaniu).
2. Jeśli właściciel okm realizuje budowę za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej, to okm jest likwidowana na wniosek spółdzielni.
3. Środki zgromadzone na okm przez jej właściciela mogą służyć także do realizacji zakupu lokum na wolnym rynku (przetarg, wykup od Państwa itp.) wraz z przyległymi działkami, warsztatami itp. oraz na opłacenie podatków z tym związanych, a także na opłacenie podatków z tytułu otrzymania nieruchomości w ramach darowizny lub spadku.
4. Rozliczenie Banku nie powinno trwać dłużej niż tydzień od momentu złożenia odpowiednich dokumentów.
5. Data likwidacji okm i przelewu na rzecz jej właściciela lub na rzecz spółdzielni winna być jednakowa. W przypadku zmiany ceny powierzchni mieszkalnej o wielkości 1 m2 (tak średniej krajowej, jak żądanej przez spółdzielnię), w terminie dłuższym niż określony w E4, ewentualne konsekwencje finansowe poniesie Skarb Państwa.
6. Jeśli okm jest likwidowana z innych powodów, niż podane w E1, E2 lub E3, to Bank pobierać będzie opłatę manipulacyjną w wysokości złotowej równowartości powierzchni mieszkalnej 1 dm2.
7. Należy ustalić metraż przysługujący na rodzinę (np. 100 m2) niezależną od rodzaju budynku albo tę powierzchnię uzależnić od liczności rodziny (np. 25 m2 na każdą osobę lub z ewentualną progresją - 50 m2 na pierwszą osobę, 25 m2 na drugą osobę, 12,5 m2 na trzecią itd.). W drugim przypadku za członka rodziny przyjmuje się osobę zdefiniowaną przez odrębne przepisy, a ponadto deklarującą zamieszkanie w otrzymanym lokum przez co najmniej pięć lat i nie posiadającą tytułu własności do swego lokalu. Nienarodzone jeszcze potomstwo tak określonej osoby także będzie uwzględnione przy ustalaniu metrażu przysługującego.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW