Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Co należy zmienić w Polsce?
dodano 18.09.2007
Ruszyła kampania wyborcza do nowego - w zamyśle - lepszego Sejmu. Sejmu VI kadencji, który ma zapewnić Polsce stabilizację, rozwój, a w efekcie ogromny sukces. Aby jednak do tego doszło, potrzebne jest kilka zmian...
Decyzja należy do większości
W demokracji, decyzje podejmuje większość. Nie możemy, więc pozwolić, aby większość stanowiła 1/4 społeczeństwa, ponieważ w wyborach uczestniczy zaledwie połowa uprawnionych do wykonywania tego obywatelskiego obowiązku ( ½ z połowy to ¼), który z kadencji na kadencję, staje się coraz bardziej bezcelowy, ponieważ władza i tak kompromituje się po jakimś czasie.
Tak dłużej nie może być! Aby dokonać zmiany, trzeba zebrać się i uczciwie zadecydować, a nie oddawać ostateczny głos ludziom tzw. twardego elektoratu, którzy pójdą na wybory, choć nie wiedzą nawet dokładnie, czego mogą się spodziewać po partii, na jaką zagłosują. Zresztą - w obecnym systemie to i tak niewiele zmienia, ponieważ partie niezbyt chętnie pałają do wykonywania swoich przedwyborczych obietnic.
Dokonujmy wyboru większością. Inaczej, oddamy władzę ludziom, którzy nie są w stanie jej sprawować. A to przełoży się na los naszych dzieci i wnuków. Być może brzmi to górnolotnie, ale nie tylko politycy powinni wziąć odpowiedzialność za Polskę. Ale także my, zwykli Polacy. Inaczej - nie zmieni się w Polsce nic.
Głosujmy rozumnie!
Może właśnie od rozumnego głosowania powinienem zacząć, bo cóż jest ważniejszego od świadomości wyborców i argumentacji ich wyborów. Zatrważające są dane, iż zaledwie kilka procent z wyborców, czyta programy wyborcze! Wierzymy w każde słowo, dlatego, ze jest ono miłe dla ucha, a przywódca "dobrze mówi", czyli mówi o rzeczach społecznie popularnych, choć nie to samo mówi jego program…
Czytajmy programy. Często głosujemy na partię ze względu na nośne hasła, lub - co gorsza - ze względu na to, że są przeciwne tym, które rządziły wcześniej. Tak właśnie dopuściliśmy do władzy braci Kaczyńskich - efekty widać. Ale także partie powinny przedstawiać swoje propozycje w reklamówkach. Nie w formie spotu z pluszakiem, który neguje propozycje przeciwnej partii. Ugrupowania polityczne, powinny raczej przedstawiać zalety swoich propozycji, lub MERYTORYCZNE uwagi do postulatów politycznych rywali.
Radzę także, głosować na ludzi z programem i dobrą, realną wizją państwa, a nie ludzi z konkretnej partii, lub partię z udziałem konkretnych osób. Ponieważ, żadna z takich wizji nie jest dobra. Pierwsza służy temu, że wybierani są kandydaci góry, którzy interesy lokalnej społeczności, która go wybrała, ma w niskim poważaniu. Druga zaś, służy temu, że partie będą przyciągać znanych ludzi, tylko po to aby stworzyć silne zaplecze poparcia dla swoich pomysłów, które nie zawsze są dobre.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW