Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pierwsze badania na temat programowania w parach
dodano 02.01.2009
Od przeczytania książki Agile - Programowanie zwinne jestem fanem programowania zwinnego, programowania w parach, programowania ekstremalnego itp. Dlaczego tylko fanem?
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na temat wiedzy o projekcie. Programowanie to nie budowanie domu. Budowa domu składa się z 2 wydzielonych części: projektu i budowy (z grubsza). Kiedy masz już projekt domu możesz go powierzyć każdemu budowlańcowi z odpowiednim doświadczeniem, a on w każdej chwili dokończy budowę. Tj. jeżeli jeden nawali, możesz go zwolnić, a inny go poprawi i zbuduje do końca.
W programowaniu… no cóż. Jeżeli mamy 2 części: projekt i budowa, to wszystko jest ok. Natomiast kiedy zespół nie ma już czasu na zakładanie pasów bezpieczeństwa może zdarzyć się wszystko! Jeżeli główny programista danej podgrupy zachoruje albo odechce mu się pracować, projekt leży. No więc warto sobie uświadomić, że agile zabezpiecza przed taką sytuacją. Więc akceptując wszystkie wady programowania, można zaprosić Agile i dać mu szansę.
W treści raportu poza wykresami są też tabelki. Przytoczę parę ciekawych wyników.
Po pierwsze, odpowiedzi na pytanie, na co wpływa programowanie zwinne (agile, w parach, ekstremalne itp.):
1. mniej błędów
2. rozprzestrzenia zrozumienie kodu
3. wyższa jakość kodu
4. można nauczyć się czegoś od partnera
5. lepszy projekt
6. ciągła analiza kodu
7. dwie głowy to nie jedna (a nie mówiłem ;)
8. kreatywność i burze mózgu
9. lepsze testowanie i debugowanie
10. zwiększone morale
Po tych wynikach można założyć Greenpeace programistyczne i zorganizować pikiety przed firmami informatycznymi, które zmuszają programistów do pracy nie- Agile. Ale zaraz, zaraz. Jeszcze są wymienione minusy programowania Agile:
1. Koszty
2. Czas
3. Rozdwojenie jaźni ??? (personality clash)
4. Nieporozumienia
5. Różnica umiejętności
6. Różnice w stylu programowania
7. Trudno znaleźć partnera
8. Indywidualne różnice stylu
9. Rozproszenia
10. Mizantropia
11. Zła komunikacja
12. Ciężko rozdzielić nagrody
Ok, zwinąć jednak te transparenty? Pikiety nie będzie?
Może jednak nie. Wszystko oprócz 1 i 2 punktu może być efektem zmuszania programistów do pracy w niehumanitarnych warunkach. No, nie oszukujmy się, ile czasu spędzasz w pracy przed komputerem a ile przed drugim człowiekiem. Niehumanitarne = mało kontaktu z innymi ludźmi. Nie będę bronił tej teorii, pewnie i tak pojawi się parę osób, które napiszą że mają dużo kontaktu i że ich praca taka nie jest. Ok, ale nie piszę o wyjątkach ale o regułach. Regułach, które trzeba rewidować i naprawiać.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW