Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kultowe miejsce nie tylko dla deskorolkowców - Love Park
dodano 18.01.2008
Love Park jest w pewnym sensie kwintesencją skateboardingu, symbolem takiego stylu życia i wspólnej pasji wszystkich skateboarderów na świecie - jazdy na deskorolce…
Widok jaki za plecami mają skaczący do fontanny skaterzy (oczywiście gdy nie ma w niej wody). Po prawej wieża majestatycznego City Hall, jednego z najwyższych tego typu budynków w USA.
Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że historia tej miejscówki sięga poniekąd XVII wieku, gdyż wtedy to William Penn (założyciel Filadelfii) zlecił narysowanie planu zagospodarowania tego obszaru. Współcześnie Love Park w harmonijny sposób nawiązuje do tego ponad trzystu letniego szkicu rozmieszczenia budynków, ulic, placów i nie tylko. Jednak takim bezpośrednim bodźcem do stworzenia parku w centrum miasta był fakt, że rozwój motoryzacji zaczął dawać się we znaki również mieszkańcom centrum Filadelfii już w latach 40-tych ubiegłego stulecia. W miejscu gdzie znajduje się obecnie LP, było olbrzymie skrzyżowanie 5 ulic (jedną z nich była największa w mieście Parkway boulevard, stylizowana na Pola Elizejskie w Paryżu). Jedną z osób, która jako pierwsza zauważyła problem korków w tym miejscu był Edmund Bacon, przyszły planista rozwoju urbanistycznego miasta Filadelfia. W 1932 Bacon obronił swoją pracę magisterską na Wydziale Architektury w Cornell University, której tematem było nowe zagospodarowanie przestrzeni miasta. Jednym z najważniejszych elementów był właśnie park na wspomnianym olbrzymim skrzyżowaniu, który miał z jednej strony uatrakcyjnić miasto dla nowych osadników oraz zapobiec paraliżowi jednej z głównych arterii. Ponad dwadzieścia lat później, gdy Bacon był już szefem planowania, po jego namowach ówczesny burmistrz Dilworth powrócił do tej idei. Architekt Vincent Kling zaprojektował park i w 1965 stał on na swoim miejscu. Dwa lata później Love Park dedykowano trzydziestemu piątemu prezydentowi USA - Johnowi Fitzgerald Kennedy, nazywając park JFK Plaza.
Praca dyplomowa Edmunda Bacona z 1932. Rysunek uwzględniał obszar przeznaczony pod budowę parku miejskiego, obecnie znanego jako JFK Plaza.
Od początków miejsce to miało przede wszystkim służyć mieszkańcom Philly, którzy mogli tam wypoczywać, bawić się, jeść, po prostu miło spędzać czas. Poza tym stworzono je dla uatrakcyjnienia miasta, by było magnesem dla nowych osadników i przybywających tam turystów, których z pewnością nie brakowało ze względu na min historyczne znaczenie miasta.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW