Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Uzależnienie – choroba społeczna XXI wieku
dodano 04.02.2008
Uzależnienie to silna potrzeba wykonywania pewnej czynności. Przez większość Polaków oceniana negatywnie, głównie ze względu na skojarzenia z narkomanią, lekomanią, alkoholizmem i uzależnieniem od nikotyny.
Jednak hasło uzależnienie jest dziś znacznie bardziej obszerne niż kilka lat temu. Dość powszechne w naszym kraju alkoholizm czy narkomania, mówiąc brutalnie, odchodzą do lamusa. Współcześnie człowiek ulega innym nadmiernym potrzebom, nieraz wydawałoby się absurdalnym, a nawet (choć to może nie na miejscu) zabawnym.
Zacznijmy zatem może niewinnie. Czekolada, to ogólnie znany i lubiany wyrób cukierniczy. Osobiście nie znam nikogo, kto w życiu jej nie zasmakował. Ten niejednokrotnie podstawowy składnik deserów i ciast, jest także… Produktem uzależniającym. Czekoladoholizm, bo o nim mowa, jest chorobą polegającą na utracie kontroli nad ilością zjadanej czekolady. Powodem tego są substancje w niej zawarte (mogące uzależniać, ale nie zawsze), czyli:
- cukier - nadmierna ilość prowadzi do diabetyzmu
- kofeina - w czekoladzie występuje w niewielkiej ilości, odpowiada ona 1/12 kofeiny zawartej w szklance kawy
- teobromina - jest główną substancją uzależniającą, jest składnikiem psychoaktywnym
- anandamid - składnik psychoaktywny. Zażycie go w nadmiernej ilości doprowadza do przemian metabolizmu komórek, i zmian w uwalnianiu hormonów oraz neuroprzekaźników.
- fenyloetyloamina - co z pewnością wyda się interesujące, jest substancją pochodną od amfetaminy, jednak spożyta nawet w dużej ilości nie jest aktywna. Ciekawostką jest, że pełni funkcję neuroprzekaźnika, i normalnie występuje w mózgu.
Innym, zabawnym w moim mniemaniu uzależnieniem jest tanoreksja. Polega ona na wiecznie niepohamowanej chęci bycia opalonym. Jednak ta nadmierna chęć, niesie za sobą tragiczne następstwa, gdyż szkodliwe promieniowanie słoneczne doprowadzić może do zapaleń skóry, utraty wzroku, depresji, poparzenia, a nawet nowotworu.
Wśród uzależnień spotykamy się z pojęciem chorób cywilizacyjnych. Wśród nich znajdują się:
- pracoholizm – będący uzależnieniem od wykonywanej pracy
- siecioholizm (IAD, Internet Addiction Disorder) – inaczej uzależnienie od Internetu, które dzieli się dodatkowo na kilka podtypów:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW