Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy strony flash są złe?
dodano 27.02.2009
Pośród wielu mitów dotyczących internetu i jego wykorzystania w promocji firmy istnieje także ten mówiący, że strony flash stanowią jedynie przerost formy nad treścią nie oferując w zasadzie nic więcej. Postaram się rozprawić z tą opinią.
Flash – zaprezentuj się klientowi bez ograniczeń
Internet cały czas się rozwija. Średnia jego prędkość wzrosła w ostatnich latach o kilkaset procent, co w połączeniu ze zmieniającymi się standardami odnośnie grafiki on-line zweryfikowało popularne dotychczas zasady tworzenia stron www. Dziś mniejszą uwagę przykłada się do minimalnego rozmiaru plików, a priorytetem staje się powoli wywołanie maksymalnych wrażeń emocjonalnych u internauty. Normą są już dynamiczne elementy flash wpasowane w tradycyjny kod HTML, a od kiedy roboty wyszukiwarek radzą sobie z indeksacją treści w animacjach flashowych, częściej niż kiedykolwiek sięga się po rozwiązanie uważane do tej pory za radykalne. Nikogo więc nie dziwi pasek wczytywania pojawiający się przed wyświetleniem strony.
Opisane powyżej przemiany powinny cieszyć przede wszystkim branżę rozrywkową, artystyczną i środowiska wszelkiej maści projektantów. Oto nastały czasy gdy poprzez internet można zaprezentować swe produkty i usługi atrakcyjniej i sugestywniej, a możliwości kreacji wydają się być w tym przypadku nieograniczone. Spójrzmy jednak na podstawowe zarzuty pod adresem technologii flash i skonfrontujmy je z dzisiejszą sytuacją w sieci:
1.Strony flash długo się wczytują – i tak i nie. Wykonanie dwóch identycznych stron w tradycyjnej i flashowej formie prowadzi do ciekawego wniosku: nie dość, że strona flash „waży” mniej to jeszcze oferuje pełną swobodę w dostępie do czcionek i rozplanowaniu przestrzeni. Pułapka kryjąca się w tej obiegowej opinii wynika z faktu, że flash oferuje dużo większe możliwości (także animacje 3D), które projektanci wykorzystują na prośbę zleceniodawcy. Upraszczając: strony flash mogą wczytywać się dłużej, gdyż zawierają elementy, których nie sposób wykonać metodami tradycyjnymi.
2.Strony flash są trudne w nawigacji – początkowe zachłyśnięcie się tą technologią powodowało poszukiwania nowatorskich rozwiązań w nawigacji, co często ocierało się o absurd. Przyciski bez podpisów lub poukrywane w tle były może i oryginalne, ale faktycznie doprowadzały internautów do szewskiej pasji. Dziś, gdy emocje związane z możliwościami środowiska flash opadły, projektanci racjonalniej wykorzystują swój potencjał i na próżno szukać idiotycznych rozwiązań w nawigacji strony.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW