Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Enigma pełna tajemnic
dodano 08.07.2008
Marek Grajek - autor książki "Enigma - bliżej prawdy" uchyla iThink rąbka tajemnicy dotyczącej tej maszyny i nie tylko.
A dzisiejsze maszyny szyfrujące? Czy którakolwiek z nich korzysta z dziedzictwa Enigmy?
Byłoby to działanie samobójcze, bowiem teoria ataku na szyfry generowane przez wirnikowe maszyny szyfrujące jest znana od czasów Mariana Rejewskiego. Jedno z jego twierdzeń zostało określone przez brytyjskiego uczestnika wydarzeń mianem „twierdzenia, które wygrało II wojnę światową”, a współcześnie bywa określane jako „centralne twierdzenie kryptologii wirnikowej”. Przez długie powojenne lata ukrywano ten fakt, bo Anglosasi wykorzystywali polskie osiągnięcia teoretyczne do łamania m.in. szyfrów sowieckich. Ale dzisiaj, kiedy tajemnica wyszła na światło dzienne, żaden odpowiedzialny kryptolog nie zaprojektuje maszyny podatnej na atak.
Kryptologia to fajna nauka? Czy istnieją hasła nie do złamania, albo systemy nie do przejścia?
Gdyby nie była interesująca i w pewien sposób egzotyczna, współczesna literatura nie zawierałaby tak wielu kryptologicznych aluzji. Proszę zauważyć, jak często w książkowych bestsellerach ostatnich lat pojawia się postać tajemniczego kryptologa, pięknej i utalentowanej pani kryptolog oraz kryptologicznych zagadek sprzed setek lat? Zapewne kryptologia oglądana od wewnątrz jest nieco mniej romantyczna i sprowadza się w istocie do najbardziej zaawansowanej wiedzy matematycznej i najwyższego natężenia koncentracji umysłu. A systemy nie do złamania? Oczywiście, teoretycznie istnieją, np. szyfr z kluczem jednorazowym. W praktyce jednak okazywało się dotąd, że błędy człowieka w projektowaniu lub użyciu szyfru czyniły możliwym złamanie depesz teoretycznie nie do złamania.
Myślałem, że nikt o tym nie napisze. Powinno być więcej książek o kryptologach Enigmy – pisze jeden z internautów. Można mniemać, że ta książka to nie ostatnie ogniwo w odkrywaniu tajemnic enigmy? Czy są jeszcze jakieś tajemnice?
Sądzę, że dość dobrze znamy główny nurt wydarzeń, co nie oznacza, że wiemy wszystko. Wiele dotyczących tej historii dokumentów pozostaje utajnionych i niedostępnych badaczom. Wskutek tego słabo znamy np. obraz wydarzeń czytany z przeciwnej strony lustra: co Niemcy wiedzieli lub myśleli o bezpieczeństwie własnych szyfrów. Dlaczego kompetentni ludzie, którzy stworzyli i jako pierwsi szeroko zastosowali maszynę szyfrującą, popełnili tak ciężkie błędy w sposobach jej użycia w czasie II wojny światowej? Z drugiej strony, trzeba wykorzystać czas, by ocalić strzępy wiedzy o samych bohaterach tej historii. Cieszę się bardzo, bowiem już po publikacji mojej książki skontaktowało się ze mną kilkoro członków rodzin uczestników tej przygody, dzieląc się fascynującymi niekiedy i zupełnie nieznanymi informacjami o swych bliskich. Może będę miał okazję, by przekazać je także czytelnikom…
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW