Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Enigma pełna tajemnic
dodano 08.07.2008
Marek Grajek - autor książki "Enigma - bliżej prawdy" uchyla iThink rąbka tajemnicy dotyczącej tej maszyny i nie tylko.
Skąd zainteresowanie enigmą właśnie i skąd pomysł na napisanie książki o niej?
Jako Poznaniak z urodzenia przez lata przechodziłem, nieświadom tego, obok miejsc, w których historia złamania Enigmy wzięła swój początek. Kiedy poznałem pierwsze strzępy wiedzy na jej temat, fascynacja zagadnieniem była prawie nieunikniona. Tym bardziej, że bohaterowie tej historii tworzyli zręby nowoczesnej kryptologii, która stała się jedną z moich specjalności.
Czy podczas badań historycznych natknął się Pan na fakty, które do tej pory nie były znane ani historykom ani ludziom, którzy interesują się Enigmą?
Tak, zwłaszcza dotyczące nie tyle wielkich wydarzeń historycznych, lecz ich uczestników. Ale chyba największym moim wkładem nie było wyszukiwanie nowych faktów, lecz przedstawienie całościowego i spójnego wewnętrznie obrazu historii złamania Enigmy. Zajmującym się nią dotąd historykom brakowało spoiwa pozwalającego połączyć w całość odizolowane wątki. Okazało się, że tę rolę bardzo dobrze może odegrać wiedza kryptologiczna, porządkująca fakty i pozwalająca wypełnić obszary, w których dokumenty źródłowe mają luki.
Czy według Pana książki historia enigmy jest inna niż ta, którą można przeczytać w źródłach historycznych?
Nie wiem, czy ma Pan na myśli źródła historyczne, czy też wcześniej napisane na temat złamania Enigmy książki? Wiele książek, zwłaszcza napisanych w latach 70- i 80-tych XX wieku, przedstawiało dzieje złamania Enigmy w krzywym zwierciadle. W innych usiłowano rekonstruować pełen obraz na podstawie nielicznych dostępnych faktów, tworząc często niefortunne domysły. Jeszcze inne książki koncentrowały się na wycinkach tej przygody, pomijając tło. W tym sensie moja książka jest inna od wcześniejszych. Ale nawet, jeśli odniesiemy ją do źródeł historycznych w dosłownym sensie - relacji bezpośrednich uczestników wydarzeń, oficjalnych dokumentów z epoki itd. – okaże się, że książka przynosi coś nowego. Musimy pamiętać, że przygoda z Enigmą toczyła się w środowisku tajnych służb, w których obowiązuje zasada minimalizacji dostępnej wiedzy: wiesz tyle, ile musisz wiedzieć, by wykonać swoje zadanie. Mało który z uczestników tej historii wiedział o tym, co dzieje się w sąsiednim pokoju. Zatem ich wspomnienia także są z natury fragmentaryczne. Rekonstrukcja pełnego obrazu z kawałków mozaiki była fascynującą przygodą intelektualną.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW