Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Indianie w Brazylii (listopad 2007 - kwiecień 2008)
dodano 03.05.2008
Depesza odnośnie sytuacji Indian brazylijskich od listopada 2007 roku do kwietnia roku 2008.
Zorganizowany opór Indian Enawene Nawe, podobnie jak sama łowiecka obecność członków plemienia w rejonie Rio Preto rodzi niezadowolenie pewnego kręgu mocodawców i interesantów. Na początku 2007 roku miejscowi ranczerzy uzyskali sądownie nakaz zakazujący Indianom Enawene Nawe łowienia ryb tradycyjną metodą stawiania prowizorycznych tam W pierwszej połowie marca 2008 roku do obozu łowieckiego Enawene Nawe w Rio Preto wkroczyła grupa uzbrojonych mężczyzn grożąc Indianom represjami jeśli ci nie opuszczą zajmowanego miejsca. Niektórzy spośród napastników przedstawiali się jako policjanci, inni podawali się za hodowców bydła. Na szczęście na przełomie marca i kwietnia 2008 roku po rozpatrzeniu wniosku brazylijski sąd cofnął decyzję sprzed roku co przywróciło prawną akceptację dla połowów Indian Enawene Nawe w tym rejonie. W orzeczeniu sądu czytamy, że rejon Rio Preto jest ważnym miejscem dla plemienia pod względem ekonomicznym i rytualnym obfitującym w ryby, orzechy i owoce genipapo.
W latach dziewięćdziesiątych i początku pierwszego dziesięciolecia XXI wieku ranczerzy najechali ziemię Enawene Nawe wytrzebiając lasy pod pastwiska stosując przy tym pewne metody zastraszania tj. palenie obozów łowieckich aby skłonić Indian do opuszczenia obszaru.
W roku 1987 z rąk ranczerów zamordowany został jezuita Vincente Canas – misjonarz, który przez 10 lat mieszkał wśród Enawene Nawe głośno dopominając się o ochronę terytoriów plemienia.
Na początku listopada 2007 roku spaleniu uległa wieś Indian Enawene Nawe. Płomień zaprószony podczas gotowania zajął łatwopalne materiały szybko rozprzestrzeniając się na resztę wioski. Spaleniu uległy duże komunalne domy zrobione ze słomy i drewna oraz przedmioty codziennego użytku tj. hamaki i metalowe narzędzia
FUNAI zapowiada ochronę terytorium Indian „Rio Pardo”
W drugiej połowie stycznia 2008 roku FUNAI (rządowa agencja do spraw Indian w Brazylii) zapowiedziała wprowadzenie zakazu wstępu na teren Rio Pardo zamieszkiwanego przez nie skontaktowaną ze światem zewnętrznym grupę około 30 Indian. Obecnie FUNAI nakreśla plan chronionego terenu co jest wymogiem formalnym dla oficjalnej deklaracji uznania obszaru za ziemię tubylczą.
Indianie Rio Pardo to niewielka, do końca niezidentyfikowana liczbowo grupa Indian nie mająca kontaktu ze światem zewnętrznym – zaliczana do grupy plemion określanych wspólnym mianem Kawahiva. W listopadzie 2005 roku zarejestrowano pierwsze nagranie członków plemienia na, którym uwieczniono kobietę i mężczyznę.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW