Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Komunikacja wewnętrzna i Public Relations
dodano 19.05.2008
Zarządy firm czy też organizacji, tak rządowych jak i pozarządowych powinny sobie wreszcie uświadomić, że czynnikiem najsilniej motywującym ludzi w pracy jest dobra atmosfera pracy.
Hierarchia potrzeb wg Abrahama Maslow’a:
I. Potrzeby fizjologiczne (np. głód, pragnienie, prokreacja)
II. Potrzeba bezpieczeństwa (np. pewność, ochrona)
III. Potrzeby społeczne (np. poczucie przynależności)
IV. Potrzeba szacunku i uznania (własna wartość, uznanie, status)
V. Potrzeba samorealizacji (praca nad sobą)
Procesy zaspokajania potrzeb posiadają określone fazy. Pierwsza z nich to stan równowagi, który może być naruszony albo przez bodźce oddziałujące na człowieka bez jego inicjatywy, albo w rezultacie jego aktywności. Faza, w której następuje odebranie bodźców i w ten sposób człowiek zaspokoi lub wygasi określoną potrzebę, to ponowny stan równowagi. Można, więc przyjąć, że odbieranie informacji przez człowieka jest homeostatyczne (samozachowawcze, biologiczne) i prowadzi do stanu równowagi po każdym z niego wytrąceniu. W ten sposób człowiek zapewnia sobie przetrwanie. Zdolność i gotowość jednostki ludzkiej do odbioru informacji nie jest stała, gdyż w dużej mierze zależy od stopnia zaspokojenia jego potrzeb.
W nowocześnie zarządzanym przedsiębiorstwie, gdzie human resources
i public relations są funkcjami zarządzania, obydwa działy muszą ze sobą ściśle współpracować.
Każdego człowieka, (pracownika potencjalnego i rzeczywistego) można sklasyfikować pod względem psychospołecznym i umieścić na macierzy motywów zachowania.
Aby zapewnić sprawną komunikację wewnętrzną w organizacji, zacząć należy od właściwego doboru jej członków, których typy psychospołeczne nie powinny wychodzić poza obręb ćwiartki II na macierzy determinantów, a typy najwyższego kierownictwa powinny być zbliżone do punktu „bohater”. Podstawą istnienia takiej organizacji jest głęboko uświadomiona demokracja i szacunek do drugiego człowieka, na czym oparty jest sens i istota public relations.
Postulowana, więc jest zmiana stylu zarządzania z autokratycznego na styl innowacyjno-partycypacyjny, którego cechą charakterystyczną jest demokracja polegająca głównie na dopuszczeniu pracowników do udziału w procesie podejmowania decyzji. Demokratyzacja przejawia się także bezpośrednim udziałem szeregowych pracowników w wymianie informacji o różnych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jedną z metod tego zarządzania jest metoda obrad .
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW