Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Seksualność i cielesność w polskim teatrze.
dodano 25.10.2007
W dniach 11-13 grudnia 2006 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się konferencja z cyklu Inna Scena pt. "Ciało, płeć, pożądanie: tożsamość seksualna i tożsamość płci w polskim dramacie i teatrze".
Gościem specjalnym konferencji będzie Lois Weaver, która przedstawi solowy spektakl What Tammy Needs to Know (12 grudnia godz. 19.00, TR Warszawa) oraz zamykający konferencję wykład/preformance zatytułowany Diary of a Domestic Terrorist (13 grudnia godz. 18.00, Instytut Teatralny). Lois Weaver jest amerykańską reżyserką, performerką i badaczką teatru; jedną z najważniejszych postaci nowojorskiej sceny off-owej, współtwórczynią tamtejszego ruchu teatru mniejszości seksualnych. Założony przez nią teatr Split Britches – lesbijska feministyczna grupa performatywna – działa od 1980 roku, specjalizując się w wodewilowych, satyrycznych przedstawieniach podejmujących radykalną grę ze społecznymi stereotypami płci. W swojej pracy grupa posługuje się rozpoznawalnymi kodami pop-kultury, które poddaje krytycznej analizie poprzez rozmaite techniki pastiszu i parodii. Teatr wziął swoją nazwę od rodzaju dawnej kobiecej bielizny, która wyposażona była w odpowiednie przecięcie, umożliwiające kobietom załatwianie potrzeb fizjologicznych bez zdejmowania wielowarstwowego stroju, nawet w sytuacjach publicznych, np. w trakcie spaceru. Stanowi to doskonałą metaforę twórczości Split Britches – naruszającej sferę intymności i prywatności, obnażającej podszewkę społecznych relacji, afirmującej niezależność od kulturowych stereotypów i równocześnie nieodparcie zabawnej.
Przedstawienie What Tammy Needs to Know mieście się doskonale w stylistyce Split Britches. To powstająca w bezpośrednim dialogu z publicznością historia transformacji piosenkarki country w lesbijską artystkę performatywną Tammy WhyNot. Przedstawienie przywołuje wiele wątków biograficznych Weaver i jest jej głęboko osobistą wypowiedzią.
Wykład zamykający konferencję poświęcony będzie performatywnym strategiom przekraczania społecznych stereotypów płci.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW