Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Prawa zwierząt jako utopijna idea
dodano 03.06.2008
Choć zwierzęta posiadają szereg praw nie są one egzekwowane. Obecnie Światowa Deklaracja Praw Zwierząt to tylko utopijna idea oraz marzenie miłośników zwierząt o lepszym dla nich losie...
Art.5.:
a) Każde zwierzę, należącego do gatunku żyje zazwyczaj w środowisku ludzkim, ma prawo żyć i rosnąć zgodnie z rytmem i warunkiem życia i wolności właściwymi dla swojego gatunku.
b) Każde zakłócenie tego rytmu i tych warunków przez człowieka w celach merkantylnych, jest pogwałceniem tego prawa.
Pomimo wyżej wymienionego artykułu na świecie codziennie zjada się tony mięsa. W wielu hodowlach zwierzęta żyją w straszliwych warunkach. Właścicieli nie obchodzi ich los bo liczy się tylko zysk. W Polsce ludzie z oburzeniem słuchają o zjadaniu psów i kotów w krajach azjatyckich. Czemu więc życie jednego zwierzęta jest ważniejsze od drugiego? Dlaczego jedne możemy kochać i uważać za swoich przyjaciół, a inne mordować, żeby napełnić sobie brzuchy?! Mówi się o konieczności takiego postępowania oraz, iż zwierzęta te są humanitarnie traktowane (jeśli zabicie kogoś może być traktowane w kategorii humanitarności). Naukowcy postawili teorie mówiącą, że świnie idące na rzeź czują, że zostaną zabite, bo w ich organizmie wytwarza się hormon strachu przed śmiercią. Wiem, że tego procesu nie da się wyeliminować. Choć ludzie na całym świecie nie przejdą nigdy na wegetarianizm to można ograniczyć ilość spożywanego mięsa na rzecz produktów roślinnych oraz spróbować ograniczyć niehumanitarne zachowania w stosunku do naszych przyszłych kotletów!
Nasuwa się pytanie co z karami za łamanie praw zwierząt? Od 1997 roku obowiązuje w Polsce nowa ustawa o ochronie praw zwierząt. Jednak skuteczność jej egzekwowania jest mizerna. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2000-2003 na podstawie ustawy skazano 981 osób, a więc każdego roku zapada niewiele ponad 200 wyroków za łamanie praw zwierząt ( dane te nie uwzględniają wyroków zasądzonych na podstawie ustawy o Prawo Łowieckie). Ponadto w zdecydowanej większości są to wyroki bardzo niskie. Według ustawy za znęcanie się nad zwierzętami sąd może skazać na rok więzienia(za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem na dwa lata) i 2,5 tys. zł grzywny, ale w praktyce takie wyroki nigdy nie zapadają. Większość kar zasądzanych jest w zawieszeniu jak w wypadku turystów, którzy w bestialski sposób zabili w Tatrach 1,5 rocznego niedźwiadka.
Nie jest łatwo walczyć o prawa zwierząt, gdyż przy próbie zwrócenia uwagi opinii społecznej na ich problemy zawsze pojawia się grupa osób deprecjonująca ochronę praw zwierząt, jako czynność niewartą uwagi. O prawach zwierząt nie uczy się w szkołach, za to często organizuje się wycieczki do zoo albo do cyrku (pomimo, iż zostały potępione przez niektóre kuratoria oświaty). Młody człowiek widząc tresurę zwierząt odbiera to w sposób pozytywny, gdyż wydaję mu się, że cyrk nie tylko nie jest zły tylko śmieszny, czyli jest jemu przyjazny. Natomiast nie dostrzega problemu. Podczas przygotowań do występów zwierzęta często są bite, traktowane prądem ,a przede wszystkim zmuszone do wykonywania czynności nienaturalnych dla ich środowiska i sposobu życia. Dlatego też Polsatowski program Gwiezdny Cyrk został zbojkotowany przez część społeczeństwa co spowodowało, że nie będzie kolejnej edycji programu.
Na razie możemy mieć nadzieję, iż prawa zwierząt nie będą tak często łamane, przestępcy zostaną sprawiedliwie ukarani, zaś różnego rodzaju organizację zajmujące się ochroną praw uświadomią osobą znęcającym się nad zwierzętami, iż źle czynią i przypomną o unikalnej cesze ludzkiej : o posiadaniu praw etyczno-morlanych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW