Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pogoda na inwestycje
dodano 30.10.2009
Jak zabezpieczać nowe inwestycje w fundusze od skutków zmiennej koniunktury? Czy warto przez kilka lat oszczędzać w jednym funduszu inwestycyjnym nie zmieniając po drodze początkowych założeń?
A gdybyśmy mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych funduszy z oferty wiodących Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych na rynku i mogli w razie zmian koniunktury szybko i bez opłat przenosić swoje oszczędności do bardziej bezpiecznych typów funduszy – np. tych opartych na obligacjach, tak aby w czasie dłuższych spadków na rynku lepiej chronić wartość swoich pieniędzy? Tak działają, dostępne już na naszym rynku, programy inwestycyjne oparte na portfelu różnych funduszy inwestycyjnych.
Mniej opłat i elastyczniej
Najlepsze lokaty bankowe na rynku przynoszą obecnie zysk w granicach 5-6 proc. W porównaniu z ubiegłorocznym oprocentowaniem lokat dla wielu klientów to za mało, aby zaspokoić apetyt na zyski z oszczędzania. Dlatego poprawiająca się od kilku miesięcy koniunktura na giełdzie powoduje, że coraz więcej klientów interesuje się ofertami długoterminowego inwestowania w fundusze. W tym roku wartość wpłat do funduszy przewyższa już wartość likwidowanych jednostek funduszy. Ciekawą alternatywą dla nowych klientów zamierzających długoterminowo oszczędzać są programy inwestycyjne oparte na polisach ubezpieczeniowych, które nie tylko umożliwiają lokowanie pieniędzy w różne fundusze inwestycyjne, ale poprzez „opakowanie” inwestycji w formę ubezpieczenia chronią oszczędności przed podatkiem Belki w przypadku przenoszenia pieniędzy pomiędzy funduszami.
Innowacyjny produkt wprowadziło towarzystwo BZ WBK-Aviva, które poprzez sieć oddziałów Banku Zachodniego WBK oferuje program inwestycyjny pod nazwą In Plus BZ WBK. W ramach programu dostępnych jest kilkadziesiąt funduszy różnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Nowością będzie możliwość pełnej obsługi produktu przez Internet t.j. kupno produktu, wybór funduszy, przenoszenie środków między funduszami oraz dokonywanie wpłat dodatkowych. W odróżnieniu od bezpośredniego oszczędzania w funduszach nie musimy ponosić opłat dystrybucyjnych pobieranych od wpłat do funduszu.
Jak minimalizować ryzyko inwestycji?
We wspomnianym programie inwestycyjnym możemy w dowolnym momencie zmienić naszą strategię inwestowania, jeżeli uznamy, że na rynku rozpoczyna się niekorzystny dla nas trend. Przeniesienie oszczędności z agresywnego do bezpiecznego funduszu może uchronić sporą część naszych oszczędności przed uszczupleniem wywołanym długotrwałymi spadkami na rynku finansowym. Żeby dokonywać takich zmian trzeba uważnie śledzić rynek, ale nie wszyscy klienci się orientują w niuansach koniunktury giełdowej. Rozwiązaniem dla nich może być podzielenie początkowego portfela inwestycji na kilka funduszy różnego typu i, w miarę realizacji celu inwestycji, przenoszenie oszczędności do mniej ryzykownych funduszy, tak by uchronić je przed nagłym spadkiem wartości na koniec okresu inwestycji.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW