Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Pogoda na inwestycje
dodano 30.10.2009
Jak zabezpieczać nowe inwestycje w fundusze od skutków zmiennej koniunktury? Czy warto przez kilka lat oszczędzać w jednym funduszu inwestycyjnym nie zmieniając po drodze początkowych założeń?
Ubezpieczeniowe plusy
Ponieważ tego typu programy inwestycyjne są w istocie ubezpieczeniem na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi niosą dla klientów dodatkowe korzyści finansowe. W przypadku śmierci ubezpieczonego zgromadzone środki mogą być wypłacone wskazanej przez klienta osobie w formie świadczenia ubezpieczeniowego. W takiej sytuacji nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania spadkowego, a zatem spadkobiercy unikają dodatkowych kosztów oraz nie płacą podatku od spadków i darowizn.
Na co zwrócić uwagę?
Każdy może mieć inne potrzeby - oszczędzanie na edukację dzieci, remont domu, daleką podróż. Najważniejszy jest cel i horyzont czasowy inwestycji. On determinuje wybór spośród gamy funduszy inwestycyjnych. W wyborze funduszy pomagają doradcy finansowi, bo dobrany portfel funduszy powinien jak najpełniej odzwierciedlać preferencje inwestycyjne i skłonność do podejmowania ryzyka przez klienta. W czasie oszczędzania w ubezpieczeniowych programach inwestycyjnych można dokonywać dodatkowych wpłat, aby powiększyć wolumen oszczędności. Kiedy najlepiej wypłacić zgromadzone oszczędności? W odniesieniu do programów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniach musimy pamiętać, że wczesna rezygnacja z ubezpieczenia wiąże się z koniecznością wniesienia opłat – w zależności od momentu umorzenia polisy, może to być do kilku procent zgromadzonych oszczędności. Dla przykładu – w programie In Plus może to być od 2,5 do 6% (w przypadku rezygnacji w pierwszym roku), natomiast rezygnując z inwestycji po 3 latach nie będziemy musieli już nic płacić. Dlatego taką inwestycję warto zaplanować mając na horyzoncie co najmniej kilka lat oszczędzania.
Planując długoletnie inwestycje warto szukać rozwiązań, które można będzie szybko dopasować do zmieniającej się sytuacji na rynku. Pozwoli to ograniczyć negatywne skutki wpływu koniunktury rynkowej na naszą pierwotną strategię inwestycyjną.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW