Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wielkanoc
dodano 27.02.2010
Ważną część obyczajowości codziennej w Polsce stanowią wierzenia i rytuały religijne (religijna kultura obyczajowa). W tradycyjnej polskiej rodzinie nagromadzenie przedmiotów i zachowań symbolicznych charakteryzuje następujące święta:
Wielki Czwartek. Liturgia dnia czwartkowego miała upamiętniać Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Eucharystii.
W Wielki Piątek – do czasów współczesnych dotarła jedynie tradycja Grobów Chrystusa, które są odsłaniane na zakończenie wielkopiątkowej liturgii. Nad grobem tym wierni powinni modlić się przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę, aż do rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną. Wartę przy grobie pełnią służby mundurowe.
W Wielki Piątek zgodnie z tradycją należało udekorować jaja, przyrządzić wiele przysmaków świątecznych, aby Niedzielę poświęcić na odpoczynek. Na całych ziemiach Polskich od najdawniejszych czasów jajko było symbolem życia, miłości i płodności. Wierzono, że posiada wiele właściwości mogących wywołać pozytywne skutki i przywołać życie np. dziecko. Ponadto wierzono jeszcze że jaja mają tak dobrą moc, że zakopywano je w różnych miejscach wokół domu w celu odstraszenia zła czy nieszczęścia. Jajko jest również najważniejszym i pierwszym pokarmem w tym dniu świątecznym. Jest pokarmem poświęconym, którym dzielimy się w podobny sposób, co opłatkiem na Boże Narodzenie. Pisanki, kraszanki, malowanki to jaja pokryte wzorem, który uzyskano poprzez nalanie roztopionym woskiem czyli techniką batiku.
W Wielką Sobotę kończy się TRIDUUM PASCHALNE. Wigilia wielkanocna w znaczeniu kościelnej tradycji jest dniem błogosławionym, w którym: święci się wodę, ogień, ciernie, i pokarmy wielkanocne.
Niedziela Wielkanocna – pierwszy dzień świąt.
Święto PESACH (paschę) odprawiał pobożnie każdego roku Jezus Chrystus i wszyscy Jego krewni. Poprzedza ją ceremonia oczyszczenia, czyli dzielenia się poświęconym jajkiem, składania sobie wzajemnie najlepszych życzeń o zdrowie, powodzenie. Panowała wówczas radość w życiu towarzyskim przy uściskach i pocałunkach. Zwyczaj ten przypomina wieczerzę wigilijną, a zwłaszcza motyw dzielenia się opłatkiem. Jest on wyrazem wzajemnej życzliwości, miłości i przyjaźni. Dopiero po dopełnieniu tego rytuału można rozpocząć śniadanie, które zwykle trwa kilka godzin. Pierwszy dzień świąt spędzamy z najbliższą rodziną przy stole, aby razem cieszyć się wielkim świętem, a także sobą nawzajem. Co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenne zważywszy na obecną pogoń za pieniądzem. Zauważa się również zatrważający brak miejsca i czasu, który rodzice mogli by poświęcać swojej rodzinie zamiast tego czas ten spędzają w pracy. Można zauważyć, że w obecnej dobie największym autorytetem staje się pieniądz oraz niezliczona ilość kart kredytowych, wysokość pensji i ilość zer na koncie bankowym. Popularne stały się ostatnio złote nadając rangę i pozycję w społeczeństwie . Nikomu nie przeszkadza brak czasu dla swoich fascynacji czy hobby i zainteresowań. Takie momenty są więc dla Polaków dniami szczególnie wyjątkowymi.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
INNE OD lios
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW