Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wawel - porażka polskiej demokracji?
dodano 17.04.2010
Czy decyzja o pochówku Prezydenta na Wawelu była demokratyczna, czy była decyzją narodu? Czym jest demokracja i czy polska stosuje się do niej nawet w obliczy tragedii? I czy Ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej może rozwiązać ten spór?
Jeśli ktokolwiek obawia się, że jakikolwiek służby (chociaż pomysł jest dla mnie absurdalny ponieważ wieżę, że w państwie demokratycznym jakim jest/stara się być Polska, nie istnieje zagrożenie ze strony służb w takich inicjatywach) mu zagrożą to
Art. 19 mówi, że
"Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza w wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli albo przez nadużycie stosunku zależności wywiera wpływ na jej wykonywanie
- podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Przeszkodą w takiej inicjatywie jest termin. Ponieważ:
Art. 6.1. Po zebraniu, zgodnie z wymogami zawartymi w art. 9 ust. 2, 1000 podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia Marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Podpisy, o których mowa w zdaniu pierwszym, stanowią część wymaganej liczby 100 000 podpisów osób popierających projekt.
6.4. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ust. 2 i 3, Marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Postanowienie o przyjęciu zawiadomienia doręcza się niezwłocznie pełnomocnikowi komitetu.
6.5. W wypadku stwierdzenia braków formalnych zawiadomienia, Marszałek Sejmu, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, wzywa pełnomocnika komitetu do ich usunięcia w terminie 14 dni. Nieusunięcie braków powoduje odmowę przyjęcia zawiadomienia. Umotywowane postanowienie Marszałka Sejmu o odmowie przyjęcia zawiadomienia może być przez pełnomocnika komitetu zaskarżone do Sądu Najwyższego w terminie 14 dni od daty doręczenia. Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w terminie 30 dni, w składzie 7 sędziów, w postępowaniu nieprocesowym. Od postanowienia Sądu Najwyższego nie przysługuje środek prawny.
Czyli cała inicjatywa potrwała by minimum miesiąc.
Jednak, jeśli taka inicjatywa byłaby podjęta przed pogrzebem i w piątek wylądowała by u Marszałka Sejmu to Rząd mógłby się zastanowić nad trafnością decyzji o pogrzebie w Krakowie.
Jakie tego mogą być konsekwencje?
Jeszcze niedawno oglądałem Kanał 4, gdzie prezenter telewizyjna po przeczytaniu listu z prośbą o to by Prezydent nie był pochowany w Krakowie oznajmił, że tego się już nie da zmienić.
Jako argument podał, że przecież goście/reprezentanci/głowy państw już zostały o Krakowie poinformowane.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW